KİTAP

Kitaptan Sanata…

Sevdiği kitapların kıvrılıp katlanmasına dayanamayanlar bu çalışmalara bakmasın!

Sevdiğiniz kitapların kıvrılmasına, katlanmasına ve hatta sayfalarının değişik şekillerde kesilmesine dayanabilir misiniz? Hayır mı? O halde sizi bu konuda en cesur isimlerden biriyle Cecilia Levy ile tanıştıralım. (Hedef göstermek gibi olmasın ama kendisi pek cesur, evet.)

İsveçli sanatçı Cecilia Levy kitap sayfalarını ve artık kağıtları; tabaklara, kaselere ve fincanlara dönüştürüyor. İşe, 20. yüzyıl basımlı, okumaya kıyamayacağınız kitaplarla başlamış. Bugünlerde ise,Örümcek Adam gibi yeni dönem çizgi romanları farklı bir boyuta taşıyor. Ancak önemli bir prensibi var: “Kitaplar ve çizgi romanlar aynı çalışmada kullanılamaz!”

Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 1

Her çalışmaya sayfaları dikkatlice yırtarak başlıyor, sonrasında kıvırıp, parçalara ayırarak onlara istediği şekli veriyor. Finalde ise küçük parçaları yeniden bir araya getirerek yapıştırıyor. Çalışmaların sonunda ise bir kalite kontrol bölümü oluyor. Levy, tasarımların “Yumurta kabuğu kadar ince, kayda değer şekilde sabit” olmasını istiyor.

Başta İsveç olmak üzere yurt dışında birkaç merkezde tasarımlarını sergileyen Levy, kitaplar için endişelenenlere ise şöyle diyor: “Hikayeler ölmüyor, sadece şekil değiştiriyor!”

Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 5Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 3Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 2Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 8Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 9

Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 7

Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 10Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 11Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 12Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 4Cecilia Levy tabak kase fincan cizgi roman 6

 

(www.nolm.us)

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı