SANATTAN

Kızıl Ordu Korosu’nun Hikayesi

Düşen Rus uçağında 64 Kızıl Ordu Korosu mensubu da bulunuyordu. 1928 yılında kurulan ve Türkiye’den Almanya’ya dünyanın pek çok ülkesinde konser veren Koro, 2 bin eserden oluşan bir repertuara sahipti.

İşte kısaca 88 yıllık gelenek Kızıl Ordu Korosu’nun hikayesi:

1928 yılında kuruldu. Kızıl Ordu Korosu, Sovyet ve Rus ordusunda asker korosu olarak zengin bir geleneğe sahip. Ordu 1928 yılında Aleksander Aleksandrov (1883-1946) tarafından kuruldu. Aleksandrov, 1943 yılında SSCB ulusal marşını da yazmıştı.
2000 eserden oluşan repertuar Koro, Ortodoks kilise şarkıları, Rus halk şarkıları, marşlar ve pop müzik de dahil yıllar içinde 2 bin civarında eserden oluşan bir repertuara sahip oldu.
Dans grubu da vardı. Yıllar içinde Kızıl Ordu Korosu’na bir orkestra ve dans grubu da eklendi.
Kuşatma altındaki Berlin’de konser Kızıl Ordu Korosu, ilk olarak 1948 yılında kuşatma altındaki Berlin’de sahne aldı. Berlin’de en son 2015 yılında sahne almıştı.
Koro İstanbul’da da konser vermişti. 2016 yılında Kızıl Ordu Korosu’nun yönetimini Korgeneral Waleri Chalilow almıştı. Ordu Türkiye’de de konserler verdi.
Askerlere moral vereceklerdi Suriye’ye doğru havalandıktan sonra düşen askeri nakliye uçağında bulunan Rus Kızıl Ordu Korosu ve dansçıları, savaştaki askerlere moral vermek için yılbaşında gösteri düzenleyecekti. ©Deutsche Welle Türkçe Hazırlayan: Başak Sezen

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı