KİTAP

Machiavelli’nin “Prens”i

Oğlak Yayınları, Boccaccio’nun Decameron’u ve Dante’nin İlahi Komedya’sının ardından, İtalyan edebiyatının bir başka başyapıtını, yine eksiksiz ve tam metin olarak Türkçeleştirilen Prens‘in 4. baskısını yayınladı.

Yazılışının üstünden beş yüz yıla yakın bir süre geçmesine karşın, “Prens” günümüzde de siyasal düşünce tarihinin en önemli kaynakları arasında yer almayı sürdürüyor. Bunun nedeni “Prens”in, dünyanın dört bir yanındaki yöneticilere hükümet etme sanatının inceliklerini öğreten bir kitap olmasında yatar.

Machiavelli, dinin politika üzerindeki etkisi, düşmanlarla baş etmenin yolları, ittifakların güvenilirliği konusunda öğretici örnekler verir. “Prens”, çağımızın da en önemli çelişkilerinden birini gündeme getirir:
Doğru ya da yanlış kavramları yalnızca çıkarlarımızın ve gücümüzün bir yansıması mıdır, yoksa doğal ya da tanrısal düzenin nesnel bir sonucu mudur?”

Machiavelli’ye göre adalet güçlüden yanadır. Politikacıların, yöneticilerin, üniversite öğrencilerinin başucu kitabı “Prens”i İtalyanca aslından çeviren Rekin Teksoy, yazdığı kapsamlı bir önsözle, çeviride yer verdiği bol dipnotlarıyla ve kitaba eklediği sözlükle, okurun Machiavelli‘yi ve “Prens”in yazıldığı dönemi ayrıntılı bir biçimde tanınması amacını güttü.

Kitap Adı : Prens
Yayınevi: Oğlak Yayınları
Yazar :
Niccolò Machiavelli
Çeviren : Rekin Teksoy
Kapak Tasarımı : Deniz Çorbacıoğlu
Türü : Edebiyat/Deneme
Kağıt : 1.Hamur-90gr
Boyut  : 13×19,5
Sayfa Sayısı : 264
Baskı : 4.Baskı, Kasım 2020
Fiyat : 42.00TL

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu