KİTAP

Megakentten kaçmak isteyenler için: “Birlikte Bir Yaşam Kurmak”

Bir kentten kaçış rehberi: Birlikte Bir Yaşam Kurmak

Yeni İnsan Yayınevi, Ekoloji Kitaplığı’na Diana Leafe Christian imzalı, Zeliha Yıldırım’ın çevirdiği “Birlikte Bir Yaşam Kurmak ” adlı kitabını ekliyor.

Köyümüze dönüyoruz!” Bu sözü veya kentten kaçma fikrini yakınlarınızdan, arkadaşlarınızdan, sosyal medyadan, duyuyorsunuzdur. Tersine göç gittikçe popüler bir hale geliyor. Dünyada ve Türkiye’de son yıllarda şaşırtıcı bir biçimde metropollerden kaçış artıyor. Artan nüfus, hayat pahalılığı, insanı doğaya karşı yabancılaştıran boğucu “büyük şehirler” artık cazibe merkezi olmaktan çıktı. TÜİK verilerine göre, megakent İstanbul son 4 senedir mütemadiyen dışarıya göç veriyor. İlk kez 2016 senesinde 71 bin 307 kişinin megakentten kaçışıyla başlayan süreç, bugün 200 bin sınırını aştı.

Bugün pek çok insan  kentte ya da kırda daha ekolojik ve onarıcı bir hayatın hayalini kuruyor, bu hayali gerçekleştirebilmek için birlikte yol alabileceği bir topluluğun izini sürüyor. Siz de büyükşehrin insanı hapseden boğucu havasından kurtulmak isteyenlerden misiniz? “Birlikte Bir Yaşam Kurmak” mümkün diyenlerden misiniz? O zaman işte bu kitap tam size göre.

Yeni İnsan Yayınevi’nden çıkan, Diana Leafe Christian imzalı, “Birlikte Bir Yaşam Kurmak” isimli kitap, ekolojik köy hayaliyle yanıp tutuşan insanlara yol gösterici bir metin. Christian, “niyetli topluluklar” olarak tanımladığı kırsala dönüş savunucuları için bir başucu kitabı kaleme aldı. Üç kısım ve 18 bölümden oluşan eserde yazar, büyük bir arazi satın alarak ekoköy kuranlardan, küçük ama samimi çabalarla ütopyasının peşinden gidenlere değin pek çok deneyimi masaya yatırıyor. Christian kitapta ayrıca, niyetli topluluk kurma yolundaki kişilere de bürokrasinin engellerine takılmadan hayallerini gerçekleştirmenin yasal ipuçlarını da ortaya koyuyor.

Dünyadaki tüm ekolojik köy deneyimlerini inceleyerek başarılı olmuşların zafer yolundaki adımlarını, başarısız örneklerin de hatalarını analiz eden bu kitapta, köye kaçışı düşünen herkesin kafasındaki soru işaretlerini giderecek.

Kendisi de ekoköy deneyimleri üzerine çalışan İngiliz fütürist yazar ve iktisatçı Hazel Henderson da kitabı niyetli topluluk kurucuları ve ekolojik yaşama geçişi kafasına koyanlar için muhteşem bir kaynak olarak tanımlıyor. Twin Oaks topluluğunu belgeleyen Ingrid Komar’ın Living the Dream (1983) kitabından bu yana bu kadar kapsamlı bir eserle karşılaşmadığını vurgulayan Henderson, “Her açıdan hayati bilgileri, başarılı toplulukların zorluklarla nasıl yüzleştiklerinin ve ortak hayatlarını kendi vizyonlarından nasıl yarattıklarının yüzlerce örneğini kapsıyor. Acı tecrübelerin ders veren hikâyeleri ve toplulukların nasıl başarısız oldukları; yeni kurulacak olan toplulukları olası tehlikelerden korumaya yardımcı olacaktır” diyor.

Permakültür Hareketinin Eş Kurucusu Bill Mollison da “Birlikte Bir Yaşam Kurmak” adlı eseri her ekoköy sakinine tavsiye ediyor ve ekliyor; “Bu kitap, topluluklarda yaşayan veya onlar için tasarım yapan birçok permakültür tasarımcısı için önemli bir kılavuz ve el kitabı olacaktır.”

“Birlikte Bir Yaşam Kurmak”, organik yaşam aşkıyla yanıp tutuşmasına rağmen bir türlü cesaret edemeyenlerin kılavuzu olacak bir kitap.

Diana Leafe Christian kimdir?

Diana Leafe Christian, 1993’den beri Kuzey Amerika’daki niyetli topluluklar hakkında üç ayda bir yayınlanan Topluluklar (Communities) Dergisi’nin editörlüğünü yapmaktadır. NPR ve BBC ile niyetli topluluklar hakkında röportaj yapmış ve Ahenk Oluşturma (Creating Harmony) adlı programda yeni topluluklar oluşturma konulu bir bölüme katkıda bulunmuştur (Gaia Trust, 1999). Ekoköyler, toplulukların mali ve yasal yönleri, toplulukta çocuklar ve toplulukta iletişim ve grup işleyişi üzerine makaleleri, Toprak Ana Gazetesi (Mother Earth News)’den Topluluklar (Communities) Dergisi’ne, Topluluklar Rehberi’nden (Communities Directory) Kanada’nın Bu Dergi (This Magazine)’ye kadar pek çok yayında yer almıştır. Diana, ülke çapındaki topluluklar ve eğitim merkezleri için ekoköy ve niyetli topluluk kurmanın; arazi alınması, imar planları ve hukuki aşamalar da dâhil olmak üzere adımları üzerine atölye çalışmaları yürütmektedir. Kuzey Karolina’daki “başarılı yüzde 10”a dahil olan Earthaven Ekoköyü’nde yaşamaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu