KİTAP

Melih Cevdet Anday Edebiyat Ödülleri

Melih Cevdet Ödülü ilk sahibini arıyor.

Deneme, tiyatro, roman ve şiir dallarında özgün ürünlerin yaratıcısı Melih Cevdet Anday artık bu türlerde verilecek ödüllerle de anılacak.

Her yıl ayrı dalda verilecek ödül, 2016 yılında “deneme” türüyle başlayacak. Milas Belediyesi tarafından verilecek ödülün seçici kurulu İoanna Kuçuradi, Ahmet Say, Ali Sirmen, Orhan Alkaya, Eren Aysan, Cem Erciyes, Enver Aysever’den oluşacak.

Ödül şartnamesine göre katılmak isteyen yazarlar, yeni ve yayımlanmış kitaplarıyla 1 Nisan 2016 tarihine kadar başvurularını yapabilecekler. 2016 yılında “deneme” dalında verilecek ödül için son katılım tarihi 1 Nisan. Yarışmaya, kişiler kitap ile doğrudan katılabiliyor ya da yayımlanmış deneme kitaplarını sivil toplum örgütleri, yayınevleri ve üçüncü kişiler, sanatçının (yapıt sahibinin) onayı alınmak koşuluyla önerebiliyor. Kazanan yapıt 1 Eylül’de açıklanacak ve birinciye 3 bin lira ödül verilecek.

Seçici Kuruldan Melih Cevdet hayranı Enver Aysever köşesinde bu ödülün amacı ile ilgili şunları yazdı:
‘Yeni bir girişim bu ve edebiyatımıza derinlik katsın, soluk olsun istiyoruz. Özenle oluşan kurul ve son derece değerli katkı yapan başkanla bir yola çıktık. İlk ödül ‘deneme’ türünde olacak. Bu hakkı yenmiş, gereken değer verilmeyen türün canlanması için bir olanak olsun istiyorum.’

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı