KİTAP

Mesafe Kavramına Takıntılı Yazar Yalçın Tosun İle ‘Mesafenin Şiddeti’ Üzerine

Nilüfer Belediyesi’nin düzenlediği “Edebi Kazılar” söyleşisine konuk olan yazar Yalçın Tosun, ‘Mesafenin Şiddeti’ adlı kitabı üzerine söyleşi gerçekleştirdi.
Mesafe kavramına takıntılı olduğunu söyleyen Tosun, “Hayatımda mesafeye hep dikkat ettim” dedi.

Nilüfer Belediyesi Kütüphane Müdürlüğü’nün düzenlediği, “Edebi Kazılar” söyleşileri pandemi döneminde çevrimiçi olarak devam ediyor. Edebiyat dünyasının önemli isimlerinin ağırlandığı “Edebi Kazılar” söyleşisinin  bu ay ki konuğu yazar Yalçın Tosun oldu. Bursa’nın yanı sıra farklı illerden de edebiyat tutkunlarının katıldığı çevrimiçi etkinlikte Yalçın Tosun’a, Ahsen Erdoğan da sorularıyla eşlik etti. Söyleşide Tosun’un “Mesafenin Şiddeti” adlı öykü kitabı ve edebiyat yolculuğu ele alındı. Okurları ile buluşma fırsatı bulduğu için Nilüfer Belediyesi’ne teşekkür eden Yalçın Tosun, öyküleri ve edebi çalışmalarını anlattı.

yalçın tosun Ahsen Erdoğan sohbet

OKUYAY Platformu’ndan Okuma Kültürünü Geliştirmekle İlgili Çözümler

“Mesafe Benim Takıntılı Olduğum Bir Kavram”

Son kitabını yazarken satırlar arasındaki mesafe ve şiddetin izini sürmeye çalıştığını ifade eden Yalçın Tosun, “Kendimize koyduğumuz mesafe en önemli olandır. Mesafe kendimizle, çocuklukta, ergenlikte, gençlikte farklıdır. Mesafe benim takıntılı olduğum bir kavramdı. Mesafeye her zaman çok inanıp güvendim. Hayatımda mesafeye hep dikkat ettim ve hiç zararını görmedim. Mesafenin farklı biçimleri var ve bu bazen şiddeti beraberinde getirebiliyor. Sevginin, şefkatin, bağlılığın da şiddeti vardır. Benim öykülerimde okurlar bazen hüzün duyar, bazen de huzursuz olurlar. Yazılarımda soru işareti uyandırmak bana her zaman önemli gelir. Yazarın bir söz biçimi olmalı. Benim okurlarım da derdim olduğunu bilir ve ona göre gözlemler yazıyı. Ben derdi farklı giysilerde sunarım. Yazarın kurduğu dünyaya saygı duyarım” dedi.

Mesafenin Şiddeti

2020 Yılında Kişi Başına Düşen Kitap Sayısı Yükseldi

“Genel Normların Dışında Kalanları Anlatmak İstiyorum”

‘Edebi kazılarınızı nerelerde yapıyor, öykülerinizi hangi kazılardan çıkarıyorsunuz?’ sorusu üzerine Yalçın Tosun, “Dışlanmışlıklar beni çok etkilemiştir. Toplumda kenara itilen, dışlanan, genel normların dışında kalanları anlatmak istiyorum. Ben edebi dünyamda onlarla olmayı seviyorum. Daha önceki kitaplarımda ayrı bir doku var. Her birinin ayrı bir hikayesi var” diye konuştu.

Şiir üzerine de değerlendirmelerde bulunan Yalçın Tosun, “Şiir öyküye göre daha zor bir yorum biçimidir. Şiirde öyküden daha fazla patlama var. Çok zor şiir beğenen insanım. Bazen kendi şiirlerimi bile eleştiririm” şeklinde konuştu.

Yalçın Tosun, yeni yazmaya başlayanlara da cesur olmaları ve yazdıklarının hesabını verebilmeleri yönünde tavsiyelerde bulundu.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı