ETKİNLİKLERSERGİ

Mixer’de; Ozan Atalan, Çıkmaya Zorla & Ahu Akgün, Sebeb-i Ziyaret

Mixer, 12 Eylül – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında ana galeri alanında multimedya yerleştirmeler üzerinden spekülatif deneyimler sunan sanatçı Ozan Atalan’ın “Çıkmaya Zorla” isimli dördüncü kişisel sergisi ile beraber proje odasında Ahu Akgün’ün ”Sebeb-i Ziyaret” isimli solo sergilerine ev sahipliği yapıyor.

Çıkmaya Zorla I Force Quit
Ozan Atalan
12.09.2020 – 31.10.2020

Mixer12 Eylül – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında multimedya yerleştirmeler üzerinden spekülatif deneyimler sunan sanatçı Ozan Atalan’ın “Çıkmaya Zorla” isimli dördüncü kişisel sergisine ev sahipliği yapıyor.

Sergi, insanın diğer insanlara ve doğayı/uzayı da içeren insan olmayan varlıklara yıkıcı yaklaşımını meşru kılan insan merkezci yaklaşıma ve dünyanın ayrıştırıcı-düalist yorumuna eleştirel yaklaşıyor. Bu eleştiriyi; dijital-fiziksel, organik-endüstriyel, beden-ruh, hammadde-dönüşüm, insan-insan olmayan varlık dualitelerini sergideki işlerin bünyesinde ortak yaşam formu haline getirip alternatif gerçeklik alanları sunarak yapıyor. İnsan-doğa dualitesini, aralarında hiyerarşik bir bağ kurmadan, bütünleştirici bir şekilde yorumluyor ve oluşan sentez üzerinden insanın kendine ve doğaya yabancılaşma duygusunu ve varoluşçu kaygıları kişisel deneyim üzerinden inceliyor.

Çalışmalarında insanın kendisi ve dünyayla olan ilişkisini sorgulamak adına alternatif algı alanları yaratan Ozan Atalan“Çıkmaya Zorla” isimli solo sergisinde, insan-merkezci yaklaşımın bir özelliği olarak insanın yarattığı yıkımı meşrulaştırma ve rasyonelleştirme kapasitesinin sınırsızlığına karşı duruyor. İnsanın fantezi dünyasının sınırlarını belirleyen doğayı dönüştürme kapasitesini ve transformasyonun meşruiyetini inceleyip buna eleştirel yaklaşırken; insan ve insan olmayan varlıkları “dönüşüm” kavramı üzerinden birlikte-varoluş formunda sunuyor.

Ana Görsel: Ozan Atalan, gerçeklikler arası, beton, rölyef, 1 mt x 1 mt x 5 cm, 2020

Sebeb-i Ziyaret
Ahu Akgün
12.09.2020- 31.10.2020

Mixer proje odası, 12 Eylül – 31 Ekim 2020 tarihleri arasında Ahu Akgün’ün “Sebeb-i Ziyaret” isimli kişisel sergisine ev sahipliği yapmaya hazırlanıyor. Sanatçı fiziksel ve zihinsel mesafeleri algılamaya çalışarak, ilişkileri, gördükleri ve özledikleri arasında yeni bağlar kuruyor ve bu mesafeleri resim ile kapatmanın yollarını arıyor. Sergi, sanatçının kendisinden, çevresi ile kurduğu ilişkilerden, atölyesinden ve yaşamından izler taşırken, izleyiciyi kendi hayatlarındaki mesafe kavramını yeniden düşünmeye davet ediyor.

1985 yılında İstanbul’da doğan Ahu Akgün, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi Resim Bölümünün ardından Sabancı Üniversitesi Görsel Sanatlar ve İletişim Tasarımı bölümünde yüksek lisansını tamamladı. 2019 yılında “Altta Kalan-4” isimli işi 37. Akbank Günümüz sanatçıları ödüllü sergisinde birincilik ödülü almaya hak kazandı. Sanatçı, çalışmalarına ve yaşamına İstanbul’da devam ediyor.

mixerarts
Açılış:
12 Eylül 2020, Cumartesi
Saatler: 11.00 – 20:30
Adres: Mixer, Mumhane Cad. No:46-50, -1. Kat, Karaköy, İstanbul

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu