RESİMSANATTAN

Nazilerin çaldığı Van Gogh tablosu müzayedede

Vincent Van Gogh’un filmlere konu olacak ilgi çekicilikte hikayesiyle dikkat çeken bir tablosu bu hafta Sotheby’s’ Müzayedeevi’nin düzenleyeceği bir müzayedede koleksiyonerlerin karşısına çıkıyor.

28 Ekim 2020’de New York’ta canlı yayınla yapılacak olan “Empresyonist ve Çağdaş Sanat” müzayedesinde Vincent Van Gogh’un 1890 tarihli “Fleurs dans un Verre” (Cam Bardak’ta Çiçekler) tablosu açık artırmaya çıkacak. 14-18 milyon dolar aralığında satılması beklenen eserin satışı merakla bekleniyor.

CAM BARDAĞI HALA SAKLIYOR

Eser, 1890 yılının haziran ayında Auvers-sur-Oise adında, Paris’in biraz kuzeyindeki bir kasabada resmedildi. Van Gogh son haftalarını geçirdiği bu kasabada, bir ay sonra kendini vurarak hayatını sonlandırdı. Tabloda resmedilen buğday başakları, asma yapraklar ve bir tutam yüksükotunu Van Gogh’un, çok sevdiği buğday tarlalarından, bir bağdan ve doktor arkadaşı Paul Gachet’nin bahçesinden topladığı bitkiler olduğu düşünülüyor. Doktorun oğlu ise hala resimdeki cam bardağı saklıyor…

İLK SAHİBİ BİLİNMİYOR

Artdog‘un çevirdiği The Art Newspaper’da yer alan habere göre “Fleurs dans un Verre” hikayesi oldukça özgün. İlk sahibinin kim olduğu bilinmiyor, Van Gogh’un kardeşi Theo’ya ya da doktor Gachet’ye ait olduğu düşünülse de Parisli tacir Ambroise Volland’ın da olabilir. 1908’de tablo La Peau de l’Ours (Ayının Derisi) isimli koleksiyoner konsorsiyumu tarafından satın alınıyor.

Koleksiyonlarının 1914’te müzayedeye çıkmasıyla Van Gogh tablosu 924 dolara satılıyor ve eser 1930’larda Alfred Lindon adında Polonya doğumlu Parisli bir mücevher ustasının eline geçiyor.

HİTLER’İN SAĞ KOLU HERMANN GÖRİNG SAHİP OLUYOR

Yahudi olan Lindon’un hayatı 1940’larda Nazi işgali altından olan Fransa’da tehlikede olduğundan, koleksiyonunu Chase Manhattan Bankası’na koyan Lindon, Amerika’ya sürgüne kaçıyor.

Ve o senenin haziran ayında bir Nazi komandosu tarafından baskına uğrayan bankadaki tüm tablolar çalınarak Schloss Neuschwanstein kalesine götürülüyor. Tablonun sahibi ise Hitler’in sağ kolu Hermann Göring oluyor. Eserin finansal değerinin peşine düşen Göring ise eseri Alman sanatçı Lucas Cranach’ın birkaç eseri karşılığında İşviçre’deki Galerie Fischer’e veriyor.

Hikaye, Alfred Lindon’ın oğlu Jacques’ın Van Gogh tablosuna ele geçirmeyi başarması ve sonrasında satmasıyla devam ediyor. 1963’ten 1998’e kadar “Fleurs dans un VerreLila Acheson Wallace tarafından derlenen Reader’s Digest Koleksiyonu’nda yer alıyor. Daha sonra Sotheby’s’de açık artırmaya çıkarılan tablo 1998’de 4.1 milyon ve tekrar 2000 yılında 4.6 milyon dolara satılıyor. “Fleurs dans un Verre” o zamandan bu yana özel bir koleksiyonda tutuluyor.

Fleurs dans un Verre” sanatçının son iki yılına ait işlerinden biri olduğu için koleksiyonerlerden yüksek talep görmesi beklenen, önemli bir iş. Geçen yıllarda Van Gogh işlerinin satışında öne çıkan bir rota olmasından hareketle, eserin yakında Doğu Asya’ya yolculuk etmesi bekleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu