KİTAP

Nazım Hikmet Uçak Gösterisinde!

[vc_row][vc_column][vc_column_text]Nazım Hikmet’in Sovyetler Birliği’nde bir uçak gösterisini izlediği görüntü 64 yıl sonra ortaya çıktı.

Nazım Hikmet’in, 8 Temmuz 1951’te Moskova’nın kuzeyinde bulunan Tuşino havaalanında yapılan uçak gösterisini izlediği görüntüler ortaya çıktı. Gösteriyi Nazım Hikmet’in yanı sıra dönemin Sovyet lideri Josef Stalin başta olmak üzere SSCB yönetimi ve ünlü isimler de izliyor. Moskova’ya 29 Haziran 1951’de gelen Nazım Hikmet’in Sovyetler Birliği’ndeki 10. gününde çekilen görüntülerde Stalin Barış Ödülü alan isimler Heriberto Jara Corona (İspanya), Eugenie Cotton (Fransa) ve Jean Frederic Joliot-Curie (Fransa, bilim insanı) da görülüyor. Nazım Hikmet filmde Joliot-Curie ile birlikte gösteriyi izliyor.

Yönetmen V.Boykov tarafından çekilen film 8 Temmuz Sovyet Hava Kuvvetleri Günü vesilesiyle yapılan bayram ve uçak gösterisini aktarıyor.

[/vc_column_text][/vc_column][/vc_row][vc_row][vc_column width=”1/1″][vc_video title=”İşte O Görüntüler:” link=”https://www.youtube.com/watch?v=ZBi7nxTuvgo”][/vc_column][/vc_row]
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı