Genel

Necip Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık Ödülleri dağıtıldı.

Bu yıl dördüncüsü verilen Necip Hablemitoğlu Toplumsal Duyarlılık Ödülleri, Maltepe Belediyesi’nin ev sahipliğinde Maltepe Türkan Saylan Kültür Merkezi’nde düzenlenen ödül ve anma gecesi ile sahiplerini buldu.

Metin Uca‘nın sunumunu yaptığı ödül ve anma gecesi Necip Hablemitoğlu‘nun anlatıldığı sinevizyon gösterisiyle başladı.

Gecede ödül alanlar:

Uğur Dündar -Gazeteci
Demet BİLGİÇ – Eğitim Uzmanı
Müjdat GEZEN- Eğitimci-Sanatçı
Haluk LEVENT- Sanatçı-AHBAP Platformu Kurucu ve Yöneticisi
Dr. Sevda SARIKAYA- Nörolog

Ödül ve anma gecesinde konuşma yapan Maltepe Belediye Başkanı Ali Kılıç, “Böylesine bir yurtsevere, Atatürk milliyetçisi bir değerimize ev sahipliği yapmak benim için bir onurdur. Geçen yıl Ankara’da sayın Hablemitoğlu bana bu ödülü layık gördüklerinde orada yaptığım konuşmada dedim ki, ‘Hablemitoğlu’nun mutlaka bir gün Maltepe’ye gelmesi lazım ve Türkan Saylan’la buluşması lazım’ dedim. Birçok aydınımızın, yurtsevenimizin yanında Türkan Saylan’ın çatısı altında Hablemitoğlu’nu ve onun dostlarını ağırlamak, onun düşüncelerini bir kere daha anlamaya çalışmak bizim için çok kutsal, gerçekten çok kıymetli. 16 yıl önce ne söylediyse çıktı. Ama bir şey açık kaldı. Konuşmasında dedi ki, ‘ben Atatürk Milliyetçisiyim, ama yalnız değilim milyonlar var daha dedi, onların ayağa kalkmasını bekleyeceğiz’ demişti. Herkesi ayağa kalkmaya davet ediyorum” dedi.

Ödül töreninde konuşma yapan Necip Hablemitoğlu’nun eşi Şengül Hablemitoğlu, “Necip Hablemitoğlu’nun kaybından sonra geçirdiğimiz 16 yılı tamamladığımız bu günlerde, Toplumsal Duyarlılıkları için teşekkür edeceğimiz kıymetli isimlerle Necip’i birlikte anıyoruz. Vicdanlı ve benim bu dünyada tanıdığım en merhametli insandı. Kendisiyle 16 yıl evli kalmış biri olarak söylüyorum. Onunla ve onsuz geçirdiğim 2 tane 16 yılım var. Bunu eş olarak söylemiyorum. Mükemmel bir baba, sevgi dolu bir eş, fedakâr bir evlat şahane bir insandı. Yaşamımız boyunca her birimiz etkileyici insanlarla karşılaşır ve tanışırız. Ancak iyi bir ahlakın insana yüklediği vizyonla yolunu çizenler her zaman sıra dışı şaşırtıcı ve özel insanlardır” diye konuştu.

Gecede ödül aldıktan sonra konuşma yapan gazeteci Uğur Dündar, “Necip Hoca benim için bir cumhuriyet şehididir ve bu hain örgüt kendisini yurtseverliği ve cumhuriyet sevdası nedeniyle hedef seçmiştir. Uluslararası bir kurgunun Türkiye’deki tetikçileri aracılığıyla gerçekleşmiş bir suikasttır bu” şeklinde konuştu.

Haber: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu