ETKİNLİKLERSERGİ

NOKS Art Space Sergi – Sami Baruh ‘Kayış Koptu!’

NOKS Art Space, pandemi dolayısıyla açılışının ertelenmesinden tam 1 sene sonra, sanatçı ve elektronik müzik prodüktörü Sami Baruh’un video ve fotoğraf çalışmalarından oluşan ilk kişisel sergisi “KAYIŞ KOPTU!” ya ev sahipliği yapıyor.

Sami Baruh, kuşaktan kuşağa aktarılan aile mesleği olan teneke kutu imalatçılığını, yaklaşık yarım asırdır hiç değişmeyen çalışma biçimini, aynı yerde bir ömür geçiren işçileri ve imalathaneyi; fotoğraf, video ve ses gibi farklı disiplinleri kullanarak belgeliyor.

Atölyede geçirdiği zaman içerisinde manuel makineleri, onları seri bir şekilde çalıştırmakla yükümlü işçileri sessiz bir gözlemci gibi kaydeden Baruh, sergi açılışı esnasında gerçekleştirdiği ve endüstriyel gürültüyü yorumladığı canlı performansı ile izleyicileri gürültüye tanıklık etmeye davet etti.

Sergi 20 Mart – 4 Nisan 2021 tarihleri arasında çarşamba, perşembe, cuma ve cumartesi günleri saat 14:00 – 19:00 arasında NOKS Art  Space’te izlenebilir.

NOKS Art Space
Talimhane Sokak No:19B Yeldeğirmeni
Kadıköy, İstanbul

Giriş ücretsizdir

Haber: Beksultan Oğuz

Sami Baruh

Sami Baruh Kimdir?

1974 yılında İstanbul’da doğan Sami Baruh, 1990 yılından itibaren amatör olarak fotoğraflarını sergilemeye başladı. 1991 yılında Galeri Rehber Dergisi, 2. Genç Yetenekler Sergisi ile ilk grup sergisine katılan Baruh, bu yıllardan itibaren fotoğraf, video, illüstrasyon, sahne ve müzik performansları ve ses tasarımları gibi farklı disiplinlerde üretimlerini sürdürdü. 2008 yılında MSGSÜ Mimarlık Fakültesi, Endüstri Ürünleri Tasarımı Bölümünden mezun oldu.

1995-2008 yılları arasında deneysel elektronik müzik kollektifi Etnik Sentetik’in kurucuları arasında yer aldı. 2004 yılında prodüktörlüğünü yaptığı ilk albümü “Selülozik”i, 2007’de “The Rest Of”u, 2010’da “Learning to Shut Up”ı ve 2018’de “Time Up” isimli single’ını yayınladı. Aynı yıl yayınlanan “Etnik Sentetik Selected Works 1995-2006” isimli uzunçaların lansmanını İstanbul ve Berlin’de yaptı. Albüm, Igloo Magazine, The Attic Magazine ve Bant Magazin’in 2018 yılının en iyi plakları listelerinde yer aldı. Sanatçı, bu yıllar içerisinde İstanbul’da sayısız gece kulübünde sahne aldı.

2014 yılında Open Studio Days, 2015 yılında Prizma Art Space ve 2019 yılında MSGSÜ Tophane-i Amire’de “Atış Serbest 5” gibi sergilerde fotoğraf ve illüstrasyon işlerini sergileyen Sami Baruh İstanbul’da yaşamaya ve üretmeye devam etmektedir.

NOKS Art Space Hakkında

NOKS Art Space, Kadıköy, Yeldeğirmeni’nde yer alan ortak bir çalışma, üretim ve sergileme alanıdır. Bağımsız, kültürlerarası birlikteliklerin ve disiplinlerarası etkileşimin ön planda tutulduğu bir alan yaratmayı hedefler. Zaman bazlı sanatları ve mekana özgü yerleştirmeleri merkezine alan kolektif, süreç odaklı, resmi olmayan bir platform sunar. Sergi, konuşma ve atölye çalışmalarının yanı sıra uzun soluklu kültürel projeler gerçekleştirir. NOKS Art Space; 2017 yılında Elvan Ekren ve Volkan Kızıltunç tarafından daha önce aynı mekanda ortak kurucusu oldukları ve 2015 ile 2017 yılları arasında faaliyet gösteren TOZ Artist Run Space’in yerinde kurulmuştur.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı