KİTAP

Ödüllü Köprü Kitaplar koleksiyonunun 22. kitabını Murat Yalçın yazdı!

"Yaşamı mümkün kılan yeniden başlama gücüdür."

2010 Mehmet Fuat Yayıncılık Ödülü ile taçlanan Köprü Kitaplar koleksiyonu, 22. kitabında ödüllü yazar Murat Yalçın’ı konuk ediyor.
Yalçın’ın ilk gençlik romanı “Oralı Olmamak” bir ailenin engeller ve çatışmalarla dolu yaşamına ayna tutarken geçmişle bugün arasında duygu dolu bağlar kuruyor.

Çağdaş edebiyatımızın Yunus Nadi Öykü Ödülü sahibi yazarı Murat Yalçın, ilk gençlik romanını Köprü Kitaplar koleksiyonu için yazdı. Yitirilmiş bir babanın anılarıyla yaşamını sürdüren bir ailenin geçmişten bugüne öyküsünü, acı tatlı yaşanmışlıkları, ironiyle derinleşen zarif üslubuyla dillendiren yazar, okuru duygu dolu anılarla, özlemle ve yarın umuduyla sarmalıyor.

Roman, engelli annenin, erken yaşta büyümek zorunda kalan ablanın ve liseli kardeşin iç çatışmalarını, birbirlerine kol kanat gerişlerini ustalıkla işliyor. Yaşamın keskin dönemeçlerinde savrulmamayı başaranların ve değişim rüzgârına kapılanların hikâyesi, her yaştan okurda iz bırakacak nitelikte.

Kitaptan

Sarp ve ablasının yaşamı, babalarını kaybettikleri, annelerinin felçli kaldığı kazadan sonra değişmiş, ancak sevgi ve sabırla sağlam tutunmayı başarmışlardır. Tiyatroyu da, dambıllarla haşır neşir olmayı da seven Sarp’ın dünyasını, amcası Ersel ve arkadaşı Gülin zenginleştirmektedir. Ama bir gün okul müdüründen gelen telefon, dengeleri altüst eder, gözler delikanlıya çevrilir. Sarp’sa babasının eski ses kaydını dinlemektedir…

Yayınevi: Günışığı Kitaplığı
Yazar: Murat Yalçın
Editör :
 Semih Gümüş
Hazırlayan : Müren Beykan
Sayfa Sayısı: 116
Basım Tarihi: Ağustos 2020
Fiyat: 25 TL

Murat Yalçın’ın, hikâyenin en başından beri Sarp’ın yaşadığı değişimi aynı zamanda onun iç dünyasına göndermelerle anlatma biçimi, yeniden yeniden okunacak bir gençlik romanı ortaya çıkarmış.
– Semih Gümüş

Murat Yalçın Kimdir?

1970’de İstanbul’da doğdu. İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Psikoloji Bölümü’nden mezun oldu. İlk yazısı 1986, ilk öyküsü 1989’da çıktı. Aşkımumya (1995), İma Kılavuzu (2003), Şen Saat (2006), Karga Zarif (2012) adlı öykü kitaplarının yanı sıra Hafif Metro Günleri (1998) ve Dayı Parçası (2020) adlı iki romanı bulunan yazarın İçimde Oğuz Atay ile Orhan Gencebay İkizi Yaşıyor: editöre-postalar (2013) adlı kurmaca mektuplardan oluşan bir kitabı ve Kontrol Kalemi (2015) adlı bir deneme kitabı var. Kesik Hava adlı öykü kitabıyla 2009 Türkiye Yazarlar Birliği Hikâye Ödülü’ne değer görülen Yalçın, Pera Mera adlı öykü kitabıyla da 2017 Yunus Nadi Öykü Ödülü’nü aldı. 1997’den beri Yapı Kredi Kültür Sanat Yayıncılık’ta editör olarak çalışan Yalçın, 2000’den bu yana kitap-lık dergisinin de yayın yönetmenliği görevini sürdürüyor. Son yıllarda edebiyatımızın gözde alanlarından birine dönüşen öykü türünün ayrıksı yazarlarından biri sayılan Yalçın’ın, Günışığı Kitaplığı’nın Köprü Kitaplar koleksiyonu için yazdığı Oralı Olmamak (2020), bir gençlik romanı. Yalçın, eşi ve oğluyla birlikte İstanbul’da yaşıyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu