ETKİNLİKLERSERGİ

Piramid Sanat Sunar: Bir Mustafa Karyağdı Sergisi

“Bir Mustafa Karyağdı Sergisi”, Piramid Sanat’ta sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.

Mustafa Karyağdı‘nın benzersiz bakış açısını deneyimlemek, hızla değişen dünyanın içsel yansımalarına göz atmak ve zamana karşı dondurulmuş anların düşüncelerine dalmak için bu sergiyi 7 Eylül – 4 Kasım 2023 tarihleri arasında ziyaret edebilirsiniz.

Sergi ile ilgili:

“Yasalar yıkıldı, peki kuralsız yaşayabilecek miyiz? Modernizm bizi bir kuralsızlığın içerisine itti.
Yarattığı kaosla bir çaresizlik içindeyiz…”

Günümüz dünyası, gelişen teknolojisi ile hepimizin hızlanan hayatını ekranlardan seyrettiği bir akar görüntü haline getirdi. Sergileri, manzarayı, maçları, hayallerimizde şekil verdiğimiz bulutları ve hatta kendimizi, yüksek çözünürlüklü bir camın ardından izliyoruz artık. Bu paylaşıma girmediğimiz sürece var olamıyoruz. Yaşamdan almamız gereken zevk yerine toplumda olan yansımasının verdiği tatmini daha öncelikli tutuyoruz.

Mustafa Karyağdı, figürleri ve sahneleri ekranlarımızın içinden çıkarıp gerçek hayatımıza konumlandırıyor. Bunu yaparken, izleyiciye iyi gelen bir algı yaratmak istiyor, adeta bir bardak serin su gibi…
Karyağdı’nın resimlerine baktığımızda kimi zaman tanıdık bir sahne ile karşılaşıyoruz, kimi zamansa tercihimiz dışında belleğimizde yer etmiş bir anla… Ortamdan soyutlanan figürler bize büyüleyici bir an bırakıyor. Ve o anda figürle baş başa kalan izleyici, görünenin ardındaki öyküyü düşünmeye sürükleniyor. Sanatçı bunu sıkmadan, zorlamadan sağlıyor.

“Resimlerdeki figürler, insancıldırlar. Pek acı çeker gibi bir halleri yoktur. Ama bir arayış içindedirler”.

“Sanat ile hayat, aynı Narcissos’un hikayesi gibi birbirlerine tutsaktırlar. Birbirlerinin yansımasını kucaklar, amaç-araç, varlık-yokluk, ölüm-hayat gibi ayrılmaz ikiciliği, çifte değerliliği, gerçekleşmesi zor bir arzuyu içlerinde barındırırlar. Modern hayatın dayattığı yaşam, arzu ile gerçek arasında kopuş, düşünsel olarak sanatın da sorunları olarak karşımıza çıkıyor. İzleyicide uyandırmak istediğim duygu, konuşamadığı şeyleri resimlerimde hissettirmek.”

Piramid Sanat
Feridiye Cad. No:25
Taksim/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Piramid Sanat Sunar: Bir Mustafa Karyağdı Sergisi

Umut Çiçeği – Etingü Dönmez Durgun yazdı…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu