ETKİNLİKLER

Resim Sergisi | Haslet Soyöz ‘Fenerler’

Kırkıncı sanat yılını kutlayan Haslet Soyöz’ün 30 yağlıboya tablodan oluşan “Fenerler” sergisi 6 Nisan 2016 tarihinden itibaren Rahmi M. Koç Müzesi’nde başlıyor. Türkiye’de yer alan lojmanlı deniz fenerlerinin ve gemilerin resmedildiği tablolar bir ay boyunca müzede sergilenecek.

Çizgi sanatının her dalında çalışan ve özellikle karikatürleri ile tanınan ressam Haslet Soyöz, 4. kişisel sergisi olan “Fenerler” ile bir kere daha Rahmi M. Koç Müzesi’nde sanatseverlerle buluşuyor. Soyöz, daha önce sırasıyla 2003 yılında “Cennetin Gemileri”, 2007 yılında “Hava, Kara, Deniz Taşıtları” ve 2013 yılında ise “Delkos’tan Karaburun’a” resim sergilerini yine Rahmi M. Koç Müzesi’nde açmıştı.

Denizcilerin can dostu, tehlike çanı ve umut ışığı olan fenerlerin bir denizci edasıyla okunduğu sergide, Türkiye kıyılarında yer alan deniz fenerlerinin ve gemilerin farklı karakterlerini yansıtan 30 yağlıboya tablo yer alıyor.

Haslet Soyöz, “Fenerler” sergisiyle ilgili olarak şunları söyledi:

“Sanat hayatımın kırkıncı yılını tamamlamış bulunuyorum. ‘Fenerler’ yağlıboya tablo yapmaya başladığımdan beri düşlediğim bir projeydi. Yaklaşık 10 yıllık bir proje. Hiçbir fener bir diğerine benzemez, hepsinin ayrı bir kişiliği var. Akıncı’dan başlayarak Yoros kıyısındaki deniz fenerlerine kadar her birinin farklılığını ve dalgalı denizleri resmetmeye çalıştım. Sayın Rahmi M. Koç himayesinde gerçekleşen sergim için ve sanata gösterdikleri yakınlıktan dolayı kendilerine sonsuz teşekkürlerimi sunmak isterim.”

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı