SANATTANTİYATRO

‘Sadece Diktatör’ oyunu gerçek aktörleriyle oynandı!

Artvin Halkevi’nin düzenlediği “Sadece Diktatör” oyunu gösteriminin yasaklanması üzerine Barış Atay tiyatro salonu önünde seslendi:
“Sadece Diktatör” oyunu nelerle karşılaştığımızı anlatıyordu. Bize pratik olarak gösterdiler, bundan daha iyisini izleyemezsiniz!”
Metni, yazarı olmayan, doğaçlama oyun sahnelendi. Barış Atay’ın deyimiyle Vali, Emniyet ve polisler oyunu çok güzel oynadı.

Halkevleri’nin Artvin, Hopa ve Rize Fındıklı’da, 12-13-14 Ocak tarihlerinde düzenlemek istedikleri Barış Atay’ın “Sadece Diktatör” isimli oyununa Artvin Valiliğinden izin çıktı ama salon için İl Özel İdare Genel Müdürlüğü’nden izin çıkmadı.

Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi’nde 12 Ocak günü saat 19.00’da, salonun uygun olmaması halinde ise 14 Ocak günü saat 18.00’de yapılması istemiyle Artvin Valiliği’ne yapılan etkinlik başvurusuna, ‘gerekli güvenlik tedbirlerinin alınması halinde’ izin verildi. Ancak, valilik tarafından gönderilen yazıda kültür merkezinin sorumluluğunun Artvin İl Özel İdaresinde olduğu belirtilerek iznin buradan alınması istendi.

“Sadece Diktatör” oyununun gösterimi için başvurulan İl Özel İdaresi ise verdiği yanıtta, idare tarafından yeniden incelendiği belirtilen oyunun içeriğinin ‘uygun görülmediği’ ve salon tahsisinin yapılamayacağı belirtildi.

Barış Atay tiyatro salonu önünde çok sert tepki gösterdi. Artvin’deki Ahmet Hamdi Tanpınar Kültür Merkezi önünde oyunu izlemek isteyenlerle birlikte toplanan Barış Atay burada bir konuşma yaptı. Atay, ”Sadece Diktatör’ oyunu nelerle karşılaştığımızı anlatıyordu. Bize pratik olarak gösterdiler, bundan daha iyisini izleyemezsiniz!” ifadelerini kullandı.

"Sadece Diktatör" oyunu nelerle karşılaştığımızı anlatıyordu. Bize pratik olarak gösterdiler, bundan daha iyisini izleyemezsiniz!

Artvin Halkevi'nin düzenlediği "Sadece Diktatör" oyunu gösteriminin yasaklanması üzerine Barış Atay tiyatro salonu önünde seslendi: "Sadece Diktatör" oyunu nelerle karşılaştığımızı anlatıyordu. Bize pratik olarak gösterdiler, bundan daha iyisini izleyemezsiniz!

Halkevleri paylaştı: 12 Ocak 2018 Cuma

OYUN HAKKINDA

Benim gibi bir adam, yıllardır “tehlikeli bu adam” diye düşünülen bir adam, eğitimsiz denilen, cahil denilen bir adam, kaba saba bulunan, “radikal bu” denilen bir adam nasıl oldu da bu kadar yükseldi?

Diktatör… Herhangi bir diktatör… Sadece diktatör… Nerde, ne zaman olduğunun önemi yok. Yüz yıllar boyu, fırsat bulduğunda hükmetmiş tüm diktatörler gibi varlığının meşruiyetini tartış(tır)mayan bir diktatör… Peki nasıl geldi bu diktatör? Hangi ara, nasıl, her şeye sahip oldu ve hatta her şeyin ta kendisi oldu? Bütün bunlarolurken kim neredeydi ve daha bir çok soru…

Yazan: Onur Orhan
Yöneten: Caner Erdem
Oynayan: Barış Atay

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı