ETKİNLİKLERSİNEMA & FİLM FESTİVALİ

Salt Perşembe Sineması: ‘Normal Dediğin Nedir Ki?’

Salt Perşembe Sineması güz dönemi 3 Kasım’da başlıyor.
Beş filmden oluşan “Normal dediğin nedir ki?” temalı program, 1 Aralık’a kadar Salt Beyoğlu’nda ve saltonline.org’da devam edecek. 

Garanti BBVA tarafından kurulan Salt’ın Perşembe Sineması’nın Normal dediğin nedir ki? güz dönemi programı 3 Kasım’da başlıyor. Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da ve çevrimiçi ortamda düzenlenen gösterim programı, pandemi sonrası dünyada normallik kavramını irdeliyor.

Kurgusal ve yarı-kurgusal beş filmden oluşan Normal dediğin nedir ki? seçkisi, bir yandan günümüzün ortak kaygılarını yansıtırken, bir yandan da dünyayla ilişkilenme biçimlerimize dair farklı olasılıklara işaret ediyor. Programda yer alan filmler; düşlerin, hislerin, hikâyelerin veya zihnin yaratabileceği alternatif “gerçeklik”lere odaklanıyor. Uzaya gönderilen ilk canlı olan ve ölümünün ardından bir hayalet olarak Moskova sokaklarına dönen Laika isimli köpeği, Kanada’nın Québec eyaletindeki Laurentian Ormanı’nın kralı olan esrarengiz bir geyiği, Montreal’de şehrin tüm radyo dalgalarını ele geçirmekle görevli gizli bir örgütün başındaki gizemli adamı takip ederek, gerçek ile kurmacanın iç içe geçtiği anlatılar sunuyor.

Programın ilk filmi Archipel [Takımada], yönetmen FélixDufour-Laperrière’in doğup büyüdüğü Québec eyaletinde geçen, belgesel ve animasyon arasındaki sınırların muğlaklaştığı yarı-kurgusal bir macerayı konu alıyor. Gösterim, 3 Kasım Perşembe günü saat 19.00’da Salt Beyoğlu’ndaki Açık Sinema’da gerçekleştirilecek.

Herkesin katılımına açık ve ücretsiz gösterimler 3 Kasım’dan 1 Aralık’a her Perşembe saat 19.00’da Salt Beyoğlu’nda devam ederken; her hafta bir film Cuma’dan Pazar’a saltonline.org üzerinden izlenebilecek. Yalnızca Türkiye’den erişime açık olan filmler, orijinal dilinde Türkçe altyazılı olarak gösterilecek.

Salt Perşembe Sineması: 'Normal Dediğin Nedir Ki?'

PROGRAM

Archipel[Takımada], FélixDufour-Laperrière, 2021

3 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
4-6 Kasım, saltonline.org

La contemplationdumystère[Kral], AlbericAurteneche, 2021

10 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
11-13 Kasım, saltonline.org

Space Dogs[Uzay Köpekleri], ElsaKremser ve Levin Peter, 2019

17 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
18-20 Kasım, saltonline.org

Le rêve et la radio[Düşler ve Radyo],Ana TapiaRousiouk ve RenaudDesprés-Larose, 2022

24 Kasım, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema
25-27 Kasım, saltonline.org

Climax, GasparNoé, 2018

1 Aralık, 19.00, Salt Beyoğlu, Açık Sinema

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu