SANATTAN

Sami Savatlı’nın ”Sonsuz Kökler” sergisi Nev Mekan Galeri’de

Geleneksel hat sanatını çağdaş bir bakış açısıyla yorumlayan usta sanatçı Sami Savatlı’nın ”Sonsuz Kökler” sergisi Üsküdar Belediyesi ev sahipliğinde Nev Mekan Galeri’de açıldı. Açılışa Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen, Sami Savatlı ve çok sayıda sanatsever katıldı.

Doğu ile batıyı, klasik ile moderni harmanlayan tarzıyla ses getiren çalışmalara imza atan Sami Savatlı, açılışta yaptığı konuşmada üçüncü kişisel sergisini Üsküdar Nev Mekan Galeri’de açmaktan büyük mutluluk duyduğunu dile getirdi. Eserlerinde geleneksel sanatlardan ilham aldığını söyleyen Sami Savatlı ‘‘Tezhip, minyatür, hat gibi geleneksel sanatların hepsinden ilham alıyorum ancak aslında tamamen çağdaş sanat ya da modern resim yapar gibi fırça ve mürekkeple yapıyorum. Hat sanatının çağdaş bir yorumu diyebiliriz. Serginin adı ”Sonsuz Kökler” de buradan geliyor. Kök dediğimiz aslında bizim geleneksel sanatlarımız, benim referans noktam. Sonsuzluk dediğimiz ise onun sonsuzluğu ifade ediş biçimi” diye konuştu. Sami Savatlı, gelecek nesillerin kültürel kaderini ve algılama biçimlerini etkileme dürtüsü ile üretim yaptığını da ifade etti.

Geleneksel sanatları çağdaş sanat fikriyle başarılı bir şekilde ele alan Sami Samatlı’nın önyargıları yıktığını dile getiren Üsküdar Belediye Başkanı Hilmi Türkmen ise şunları söyledi: ”Türkiye’de sanata dair yaklaşımlarda genelde geleneksel sanat-modern sanat ayrımı vardır. Sami Savatlı burada da kendini birini tercih etmek zorunda hissetmemiş. Geleneksel sanatları çağdaş sanat fikriyle birlikte ele alıyor. Dünyanın farklı bilgi ve kültür kaynakları farklı sanatsal yorumları Savatlı için ayrılık değil sentez kaynağı. Böylece hem yeni bir estetik üretmiş oluyor hem de varsa önyargıları yıkmış oluyor. Sami Savatlı’nın başardığı işte tam olarak budur.”

Sanatçının 60 eserinin yer aldığı ”Sonsuz Kökler” kaligrafik resim sergisi 9 Haziran 2019 tarihine kadar Nev Mekan Galeri‘de görülebilir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı