SANATTAN

Bir tren yolculuğunun zihinde bıraktığı izler!

Çağla Köseoğulları’nın “Karanlık Dönerken” adlı üçüncü kişisel sergisi SANATORIUM’da açıldı.

“Karanlık Dönerken” sergisi, kağıt üzeri mürekkep işlerinin yanında bir de videodan oluşuyor. Sanatçının gözleri, elleri ve içgüdülerini bir nevî fotoğraf makinesi gibi kullanarak hazırladığı sergi, bir tren yolculuğunda hızla gözümüzün önünden geçip giden manzaraların zihnimizde bıraktığı izlerin ve lekelerin bir yansımasını sunarak, belleğe nakşolmuş çağrışımlarla içinde yaşadığımız rutin hayatın akışında kaybolan zaman algısını ortaya koyuyor.

‘Bu bir hikaye değil… bu anların hikayesi, bir trenin camından görülen kaçak izler gibi.’ 
Clarice Lispector, Yaşam Suyu

Yazar Fatih Özgüven ise Köseoğulları’nın tren yolculuğunun izlerini şu şekilde yorumladı: ”Karanlıktan Dönerken sergisi bir tren yolculuğunun hikayesinden çok gözün hikayesi. Dışarıya bakan gözün. Ola ki bir trenden seyredilen, kendisi de hızla seyreden bir manzarayı seyreden gözün. Bir kelime ki ne kadar çok anlam var ve aynı zamanda hem görüleni hem de hareket edeni imleyebiliyor. Çağla’nın işlerinin ikili aksı seyr- ve seyir.”

Sergi, 07 Temmuz 2018 tarihine kadar izlenilebilir.

SANATORIUM
Kemankeş Mah. Mumhane Cad. Laroz Han No:67
Karaköy – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Çağla Köseoğulları Kimdir?
1973’te İstanbul’da doğan Çağla Köseoğulları, 1998’de Mimar Sinan Üniversitesi’nden mezun oldu. 2007-2012 yılları arasında Hale Tenger’e asistanlık yaptı. 2014 senesinde “Yersiz” ve 2016’da “Akışkan Olan Her Şeyim Katılaştı Dün Düşümde” adlı iki kişisel sergi açtı SANATORIUM’da. Birçok karma sergiye de katılan sanatçı, İstanbul’da çalışmalarına devam etmektedir.

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı