FOTOĞRAFSANATTAN

Fotoğraf şenliği PHOTOMARATON başlıyor!

Türkiye’de bir ilk, fotoğraf şenliği PHOTOMARATON başlıyor!
İlk prova Sirkeci’de yapıldı, sokaklar panayıra döndü…

Amatör/profesyonel, sokak fotoğrafçılığının dünyadaki en heyecanlı, en şenlikli ve ödüllü tek etkinliği “PHOTOMARATON” artık Türkiye’de. Bundan tam 35 yıl önce, İspanya’nın başkenti Madrid’de, fotoğraf tutkunu iki gencin planlayıp hayata geçirdiği, dünyanın en popüler fotoğraf etkinliği “PHOTOMARATON”, 22 Eylül 2018 sabahı tarihi Sirkeci İstasyonundan start alıyor. Jürisini Türkiye’nin en ünlü fotoğrafçılarının oluşturduğu uluslararası etkinliğin ilk provası dün yapıldı. Tarihi Sirkeci garında fotoğraf dünyasının ünlü isimleriyle bir araya gelen grup, Eminönü bölgesinde halkın arasına karışarak eğlenceli bir etkinlik gerçekleştirdi. Jüride Coşkun Aral’dan Nesibe Bat’a, Mustafa Seven’den Haluk Çobanoğlu’na, Saffet Emre Tonguç’tan Merih Akoğul’a pek çok usta isim var. Ödül töreninin sunucusu ise Çiğdem Tunç.

Elinde megafonla photomaraton desenli kırmızı tişörtler giyen fotoğrafçıları yönlendiren jüri üyeleri, fotoğrafçılığın püf noktalarını halkla beraber, halka temas ederek sokak sokak uygulamalı anlattı. İstanbul’un kalbi Eminönü’nde, tarihi Sirkeci Postanesi’nden Bahçekapı Nimet Abla gişesi önüne, Yeni Camii çevresinden Mısır çarşısı güzergahına sokak aralarında gezerek fotoğrafçılığın laboratuar çalışmasını yapan gruba halk büyük ilgi gösterdi. İstanbul bu etkinlik ile daha da güzelleşirken, sokak satıcılarından esnafa ve sıradan halka pek çok kişi objektiflere poz verip belki bir defalığına ünlü oldu.

22-23 Eylül 2018 tarihlerinde yapılacak etkinliğin profesyonel yarışma jürisinde dünyaca ünlü ödüllü fotoğraf ustaları Bülent Özgören, Coşkun Aral, Haluk Çobanoğlu, Merih Akoğul, Murat Gür, Nesibe Bat, Prof. Ozan Bilgiseren, Coşar Kulaksız, Ömer Orhun ve Prof. Nihal Kafalı’dan oluşuyor. Cep telefonu çekimi etabında, instagram üzerinden yürütülecek etkinliğin halk jürisinde ise Mustafa Seven, Ahmet Erdem, Sefa Yamak ve İlkin Karakuş var.

Etkinliğin tema belirleyicileri de ödüllü fotoğrafçılar; Mürsel Yağcıoğlu, Sadık Üçok, Burak Bulut, Şafak Yavuz, Özlem Dikel, Tahir Korkmaz, Dursun Yartaşı, Selnur Okudan, İsmail TÜrkoğlu, Ümit Varlı, Arel Kalender, Koray Akten, Yüksel Altun.

PHOTOMARATON NEDİR?

Bu maratonda koşmak yok, “Yürü, gözle, düşün, çek!” var. İBB başta olmak üzere Fatih, Eyüp ve Beyoğlu belediyeleri ile fotoğraf dernekleri ve sponsorların destek verdiği “PHOTOMARATON-İstanbul”, “12 saat/12 tema/12 poz” motivasyonlu, halka açık bir etkinlik. Katılımcılar, 22 Eylül 2018 günü Sirkeci-Eyüp-Taksim üçgeninde, şehrin kalbinde, 12 saat içinde, 12 temalı, 12 fotoğraf çekecek. Aynı gün bu kez “4 saat/4 tema/4 fotoğraf” başlığı ile yine “PHOTOMARATON” çatısı altında, sadece cep telefonlarının kullanılacağı halkın her kesimine açık, ödüllü bir fotoğraf etkinliği daha var.

FOTOMARATON BİR ŞENLİKTİR

Etkinlik sonunda her temanın birincisi, dünyaca ünlü markalara ait profesyonel fotoğraf makinelerinin sahibi olacak. Sponsorların çeşitli ödüller dağıtacağı etkinlik, dans ve performans gösterileriyle bir panayır havasında geçecek.

Etkinlik bitimi katılımcılar için pek çok sürpriz var. Fotoğrafın ustaları seminerler sunacak, katılımcılara çeşitli hediyeler dağıtılacak. Ödül töreninin sunucusu ise Çiğdem Tunç. Dünyaca ünlü fotoğraf sanatçılarından kurulu jüri tarafından seçilecek fotoğraflar, yerel ve uluslararası fuar ve organizasyonlar dahilinde sergilenecek. “PHOTOMARATON İSTANBUL” katılımcılar için fark, şehirlerin sultanı İstanbul için farkındalık yaratacak. Etkinlik 13-14 Ekim’de Ankara, 20-21 Ekim’de İzmir’de gerçekleştirilecek. www.photomaraton.com internet adresinden ön kayıtlar alınacak.

 

Etiketler
Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı