SANATTAN

Kare Sanat’ta ‘Her Şey Yolunda’

Monika Bulanda, Arzu Eş ve Mehwish Iqbal’in güncel işlerinden oluşan “Her Şey Yolunda” sergisi Kare Sanat’ta açıldı.

Pakistan, Polonya ve Türkiye gibi farklı kültürlerden üç kadın sanatçıya ait güncel okumaların yer aldığı “Her Şey Yolunda” sergisi, günümüz politik tarihinin karmaşası ve küreselleşen dünyada karşılaştığımız insanlık manzaralarının üzerimizde bıraktığı olumsuz etkileri, insanın kendi gerçekliğine dönmesi ve doğanın kendini yenilemesi çerçevesinde olumluyor ve dönüştürüyor.

Monika Bulanda, özgün teknik ve malzeme kullandığı işlerinde izleyiciyi soyut bir alanda keşfe çıkarırken eserlere her bakışta yeniden şekillenen dünyalarında kendi gerçekliklerini arayışa sevk ediyor. Aynı zamanda müzisyen de olan Bulanda, küçük kağıt parçalarından oluşturduğu kolajları bir müzik tonu olarak nitelendirirken davul çalarken gösterdiği hünerini ve seslerini bu özgün işlerinde de gösteriyor ve hissettiriyor.

Arzu Eş’in geçmişin sanatına dair yazılanlarla günümüzün cümlelerini hayvan imgeleriyle buluşturmak düşüncesinden yola çıkarak hazırladığı çalışmalar, günümüz politik tarihinin karmaşası, siyasi çatışma ortamının yarattığı kaos, kirlilik, yozlaşma yüzleşme, arınma, bilinç kaybı, acı ve silinme gibi süreçlere dönüşüyor.

Genelde kadının ve çocuğun sosyokültürel yapı içindeki yeri ile ilgilenen ve kendi de bir göçmen olup Sydney’de yaşayan Mehwish Iqbal, çoklu ve kırılgan katmanlar yaratarak kolografi, serigrafi, gravür ve kolaj gibi bir çok baskı tekniğini bir araya getiriyor. Farklı görsel bir dil yaratma çabasında olan sanatçı bu yeni işleriyle izleyiciye renk, doku ve çizgilerden oluşan ve yaşadığımız dünyayı olumlamaya yönelik bir bakış açısı sunuyor.

Varlığını sürdürmek zorunda olan insanın gerçekliğini ve varlığını korumanın izlerini, kodlarını ve renklerini sunan bu sergiyi 10 Haziran 2017 tarihine kadar Kare Sanat‘ta ziyaret edebilirsiniz.

Kare Sanat
Abdi İpekçi Cd. 22/8 Nişantaşı – İstanbul

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı