SANATTAN

Ögliv Çengelköy Sarı Köşk’ünde Gizem Akgönül Sergisi

Ögliv Çengelköy Sarı Köşk’te Gizem Akgönül’ün ‘Bu çemberde herkes eşittir.’ sergisi ziyaretçilerine kapılarını açtı.

‘Bu çemberde herkes eşittir.’ sergisi, Gizem Akgönül‘ün kurguladığı hayali bir medeniyetin kalıntı ve buluntularını keşfedebileceğiniz, nesnelerini, tatlarını, seslerini ve hareketlerini deneyimleyeceğiniz son bir yolculuğa davet ediyor.

Bu medeniyet varoluşsal gerçekliğini her bireyinin eşit olmasına dayandırırken bugünün toplumuna şekil veren kök salmış eşitsizliği karşısına alır. İnsan mevcudiyeti başlangıcından itibaren yaş, cinsiyet, ırk, servet ve bilgi hiyerarşileri üzerinden yapılandırılmıştır. Eşitsizlik bu hiyerarşilerin kendi güç ve kontrolü ile onaylanmış ve kabul görmüştür. Akgönül bu sergisinde eşitlik fikrinin bir araç diil, varoluşun özünde bulunan bir olgu olduğunu vurguluyor.

Sergilenen çalışmalar; deneysel, sürdürülebilir ve döngüsel üretim anlayışını geleneksel üretim teknikleri ile harmanlıyor. İşlerin pratik nesneler olması değerlerini azaltan bir durum oluşturmadığı gibi Akgönül bu nesnelere gündelik bir nitelik katarak hayalindeki medeniyetin günlük hayatının hikayesini oluşturuyor. Çizimleri, bu medeniyetin kökenini zaman-mekan içerisinde şekil ve renk araştırmaları ile tanımlıyor.

Sergi 15 Temmuz 2019 tarihine kadar her gün 10.00 20.30 arası ziyarete açık ve giriş ücretsiz.

Ögliv Çengelköy Sarı Köşk
Çengelköy Mah. Defterdaroğlu 2 sok. No:37
SARI KÖŞK ÜSKÜDAR/İSTANBUL

Gizem Akgönül Kimdir?

Mayıs 1985 İstanbul doğumludur. Toronto’da endüstriyel tasarım eğitiminin ardından İstanbul’a dönmüş felsefe eğitimine ve tasarım çalışmalarına başlamıştır. Farklı coğrafyalarda kreatif üretimin kültüre olan etkileri üzerine incelemelerde bulunurken farklı disiplin eğitimleri ile sanat ve tasarım adına çalışmalarına devam etmektedir.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı