SANATTANTİYATRO

“Şoför Nebahat” Galasında Yeşilçam Nostaljisi

1960’lı yıllarda sinemada Sezer Sezin, Belgin Doruk, Fatma Girik ve Nebahat Çehre’nin canlandırdığı Şoför Nebahat karakterine bu kez usta sanatçı Çiğdem Tunç hayat veriyor.

Çiğdem Tunç Tiyatrosu‘nun yapımcılığında, Barış Bölükbaşı‘nın kaleme aldığı “Şoför Nebahat” oyunun galası Grand Pera Emek Sahnesi‘nde gerçekleşti. Galaya Yeşilçam‘ın unutulmaz isimleri, sanat dünyasının ünlü isimleri ve Sezer Sezin eşi ve kızları da katıldı.

Galaya ayrıca, İzzet Günay, Tuğrul Meteer, Orhan Gencebay, Mehmet Ali Erbil, Ersan Erdura, Oktay Vural, Ali Yaylı, Halis Bayraktaroğlu, Sibel Gökçe, Nami Esatgil, Zafer Ergin, Binnaz Ergin, Murat Cüreklibatur, Betül Cüreklibatır, Ersin Ökten, Bedri Baykam, Sibel Baykam, Ayşe Filiz Küpeli, Aslı Kökçe, Şaylan Akmen, Emel Göksu, Salih Güney, Göksel Kortay, Arzu Budak Yılmaz, Klasik Otomobilciler derneği katılan isimlerden bazılarıydı.

Oyun bitiminde Çiğdem Tunç Tiyatrosu tarafından oyuna emeği geçenlere plaket verildi. Şoför Nebahat karakterine can vermiş sanatçılar anıldı. İzzet Günay gala sonrası yaptığı konuşma ile duygu dolu anlar yaşattı.

OYUN HAKKINDA

“Aksaray Aksaray Aksaray” diye seslenir şoför milleti.Kimi gün işler kesat, bazen de teknesi bol ekmeğin. İşte Sipsi Vedat, Farozlu Şenol, Kalk Cemil, Filinta Kazım ve İstepne Mustafa bu yokuşun yolcusudur hepsi. Hele ki bir de şoförlerin hası, alemin ablası Nebahat vardır ki hepsine candan da yakın. Ah bir de gönlünü yakan şu Komiser Derman’ın aşkı olmasa.
Nebahat mecbur kalmıştır erkek işi yapmaya, bütün gün direksiyon sallamaya. Yüreğini bilenler peşinden ölüme dahi giderler de, haset edenlerin tuzağı çoktur. Hele ki Handan, Türk sinemasının Suzan Avcı’sı misaliAli Cengiz oyunu eder ve dolmuş durağındaki herkesin ekmeğine kan doğrar. Öyleydi böyleydi derken lüzum varmı sonunda iyilik kazanır diye söylemeye?
Hayalleri büyük, kendileri küçük bu İstanbul kadar renkli karakterleri çizerken genç yazarımız, sahnemizden Yeşilçam’a selam durmuş saygıyla. Merhum Sezer Sezin’ler, Kenan Pars’lar, Erol Taş ve Kadir Savun’lar, Ahmet Tarık Tekçe’ler ve diğerlerine. Nurlarda uyusunlar. Yad ederiz hepsini. Ederiz etmesine de, öte yandan genç kuşak seyircilerimizin bu yeri dolmaz oyuncuları ve Yeşilçam’ı bilmesini, sevmesini hedefleriz. Söylediğimiz gibi yazarımız genç gözleriyle bakmış geçmişe ve dökmüş repliklere.Siz canım seyircilere de koltuğa kurulup bizimle beraber kah çok şen şakrak, kah çok duygulu bir yolculuğa çıkmak düşüyor. Hadi beklemesin Nebahat ablamız, işte sesleniyor; Aksaray, Aksaray, Aksaray…

KÜNYE

Yazar : Barış Bölükbaşı
Yöneten : Çiğdem Tunç
Yönetmen Yardımcısı: Alper Çorumluoğlu
Oyuncular (Sahneye Giriş Sırası ile): Onur Sarıaltın – Çiğdem Tunç –Abidin Yerebakan – Deniz Değirmenci – Alper Çorumluoğlu –Melih Çardak – Çağrı Erceber – Deniz Salman – Gökçeçiçek Özülkü – Murat Parasayar – Sema Aras – Soykan Kişioğlu – Melek Karabiber – Derya Yıldız – Ezgi Küçük – Savaş Özkartal.
Kostüm : İpek SAĞLAM ve ARMT Kostüm
Afiş Fotoğrafı ve Tasarımı : Şahin Tuhan – Lightbox Studio
Müzik: Nida Şan
Koreografi: Pınar Ataer
Dekor ve Sahne Tasarım: Cihan Aşar
Ses – Işık : Abdullah Koç
Koordinasyon ve İletişim : Alper Çorumluoğlu

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş 

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı