SANATTAN

Yurtsuzlaşan İnsanların Sanatsal Dramı!

Zorunlu göçler ve sürgünler nedeniyle vatanlarından uzaklaştırılan insanların yaşadığı trajedileri ele alan “3. Uluslararası İstanbul Trienali” Taksim Cumhuriyet Sanat Galerisi’nde başladı.

Üç yılda bir düzenlenen ve bu yıl Ayşe Taşkent‘in proje sorumlusu olduğu 3. Uluslararası İstanbul Trienali‘nde, işgaller, darbeler, etnik çatışmalar, otoriter rejimler ve insan hakları ihlalleri nedeniyle dünyanın çeşitli bölgelerinde ve özellikle yakın coğrafyada vatanlarından uzakta yaşamak zorunda bırakılan yüz binlerce insanın yaşadığı trajedi “Yurtsuzlaşma” teması çerçevesinde ele alınıyor.

Bağımsız Sanat Vakfı‘nca gerçekleştirilen trienalin sergi küratörü Hülya Yazıcı, trienali farklı disiplinden sanatçıları davet ederek ortak bir tema çerçevesinde gerçekleştirdiklerini belirterek, “Bu coğrafyada yaşanan insan hakları ihlalleriyle, savaşlarla ve mültecilikle ilgili bir sergi gerçekleştirdik. Sanatçılarımızın çoğu bu olguyu derinden yaşamış insanlar.” dedi.

Trienalde, Bahram Hajou, Hülya Yazıcı, Ahmet Özel, Mustafa Küçüköner, Fadi Yazegi, Figen Batı, Farouk Muhammad, Reza Hemmatirad, Abdulrezzak Al-Salhani, Ibrahim Bremo Mohamad Amin, Khadija Baker, Ezgi Denizaslanı, Nizar Sabour, Yasemin Bol, Rabee Kiwan, Walid el Masri, Khaled Alboushi, Arsen Gushapsha, Ghamid Ibadullayev, Uğur Özen, İbrahim el Hassun, Aleksandra Farazin, Adnan ABD Al-Rahman, Engin Beyaz, Azad Karim, Fatma Yıldız, Zeyn Al Ahmad, Beşik Quartet, Şükrü Karakuş, Cem Mehmet Eren, Fırat Erez, Cem Sancar, Tuğba Renkçi Taştan, Koray Sevindi, Adnan Jetto, Ayşe Taşkent, Emrullah Örünklü, Melike Kadayıfçı, Yusuf Aygeç ve Senay Önay Sağıroğlu‘nun eserleri yer alıyor.

Doğduğu ya da seçtiği ülkede yaşama hakkı elinden alınan, göçe zorlanan mültecilerin yaşadığı sorunları çağdaş sanatın diliyle sorgulamak için 3. Uluslararası İstanbul Trienali‘nde sergilenen eserler 25 Eylül‘e kadar Taksim Maksem Cumhuriyet Sanat Galerisinde görülebilecek.

IMG_1137

IMG_1149

IMG_1156

IMG_1222

IMG_1194

IMG_1185

IMG_1188

IMG_1189

IMG_1202

ZEYNEP İLAN

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı