ETKİNLİKLERSERGİ

Selahattin Kara İle ‘Özlenen Buluşma’

Empresyonist resmin ülkemizdeki en önemli temsilcisi Selahattin Kara, uzun aradan sonra sanatseverlerle buluşmaya hazırlanıyor.
‘Özlenen Buluşma’ isimli kişisel sergisi 23 Aralık Cuma günü Nişantaşı’nda açılıyor.

Bu sergisinde Selahattin Kara, farklı zamanlarda yaptığı eserlerine yer veriyor. Cumhurbaşkanlığı kültür sanat büyük ödülü sahibi ünlü empresyonist, gençlik yıllarında sıradışı happeningleriyle (resim şov) gündem olmuş ve adı ‘çılgın ressam’a çıkmıştı. Selahattin Kara, “Özlenen Buluşma” adını verdiği bu serginin amacının, sanatseverlerle ve dostlarıyla hasret gidermek ayrıca son çalışmalarını onlarla paylaşmak olduğunu söyledi.

Sanatçı resimlerini genellikle palet olarak kullandığı tuallerin üzerine yapmaktadır. Kara’nın eserlerindeki enerjik fırça darbelerinin oluşturduğu plastik soyut hareketlerin bileşenleri, muhteşem tabloların özünü ve bütününü oluşturmaktadır. Üstüste katmanlanan renkler resimlerdeki plastik değerleri zenginleştirmektedir. Fırçaya alınan ham boyalar güçlü sürüş esnasında karışarak ve özgün titreşimini oluşturarak tual yüzeyine geçer. Resmi hareketli bir ifadeye taşıyan, fondan gelen kontrast renkler, onun resmine enerji ve dinamizm veren karakteristik özelliklerindendir. Sanatçının birbirinden güzel İstanbul resimleri saf enerjinin, sezgilerin samimiyetine ve heyecanına müdahale edilmeden gizli bir şefin yönetiminde akarak sonuçlanmaktadır.

Sanatçının Nişantaşı’ndaki Selahattin Kara Art Galeri’deki “Özlenen Buluşma” isimli sergisi 23 Aralık – 5 Ocak tarihleri arasında sanatseverlerin ziyaretine açık olacak. Serginin açılış kokteyli 23 Aralık 2022, cuma günü 16.00 ile 20.00 saatleri arasında gerçekleştirilecek.

Selahattin Kara İle 'Özlenen Buluşma'

Şiir Girmeyen Eve Doktor Girer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu