ETKİNLİKLERSERGİ

Serdar Dartar, ‘Karşılaşma’ Sergisi ile İşlik’te

Eserleri aracılığı ile izleyiciyi empatik bir yolculuğa davet eden ressam Serdar Dartar’ın “Karşılaşma” sergisi, 8 Mart 2023 tarihinde İşlik Sanat Galerisi’nde açılıyor.

Çok sayıda ulusal ve uluslararası karma sergiye katılmış olan ressam Serdar Dartar, ikinci kişisel sergisi “Karşılaşma” ile izleyiciyle buluşacak. Eserlerindeki kimliksiz figürleri alımlayıcısıyla kimliklendiren sanatçı, çıkış noktalarından birini; modern yaşamın büyük kalabalıkları içerisinde kendine uzaklaşan ve giderek yalnızlaşan insanın sığınacak bir yer arayışı olarak açıklıyor.

Serdar Dartar’ın “Karşılaşma” isimli sergisi 8-21 Mart tarihleri arasında İşlik Sanat Galerisi’nde görülebilir.

“Karşılaşma” Sergisinin Manifestosu

Zamanın törpüleyip durduğu bedenden ruha akseden duyguları, başka bir kapıdan geçerek selamlamak… Ruhun kara kutusunu bulmak… Kendinle karşılaşmak…

Sanat, insanın kendi kendisine karşı metaforik bir aynadır. Alımlayıcının eserle kurduğu duygudaşlık, aslında onun kendi öz’üyle karşılaşmasıdır. Sanatçının renk paletinden dışavurulaniz’ler, alımlayıcının ruhuna açılan yolun çizimidir.

Serdar Dartar’ın duygu ve düşünceleri arasındaki örüntülerin yansıması olan resimler, alımlama esnasında izleyicinin ifade temsiline dönüşür. Alımlayıcı, kendi serüvenini aktaran ressama yol arkadaşlığı ederken, yolcunun kendisi haline gelir. Eserle kurulan etkileşim, sihirli bir şekilde alımlayıcısını resmin içine çeker.

Sanatçının eserlerinde; izleyici, önce sanatçının gözünden ardından figürün gözünden resme bakar ve “alımlayan” haline gelir. Bu hal ile birlikte bulunduğu alandan kopup gerçek gerçekliğin ötesinde geçerek eserin içine dalar ve resmin bir parçası olur. Dışsal bir sessizlik ile içsel bir orkestra arasında mekik dokuyan bir gezgine dönüşür. Paradoksal bir durum olarak alımlama esnasında alımlanan ile kurulan empati sonucunda varılan yer, yine kişinin kendisi olur.

Metin: Derya Aydoğan

Serdar Dartar Kimdir?

Serdar Dartar, 'Karşılaşma' Sergisi ile İşlik'te

1987 yılında Erzincan’da doğdu. 2011 yılında Atatürk Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Anasanat Dalı’ndan bölüm birincisi olarak mezun oldu. 2014 yılında Atatürk Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Resim Anasanat Dalı’ndan yüksek lisans mezunu oldu. 2022 yılında, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde başladığı, Sanatta Yeterlilik Programı’ndan mezun olan Dartar, Yıldız Teknik Üniversitesi Sanat ve Tasarım Fakültesi’nde akademisyen olarak çalışmalarını sürdürmektedir.
Instagram: @serdar_dartar / https://www.instagram.com/serdar_dartar/

Bağışıklığın Arka Bahçesi

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu