ETKİNLİKLERSERGİ

Serdar Kaynak, ‘Meşakkat’ İle C.A.M. Galeri’de

Serdar Kaynak’ın terk edilmiş yaşam alanı olarak düşünülen doğal yuvaları, insan bedeninin ekosistem ile ilişkilendirilmesi, insanların doğayı koruma mücadelesi ve onunla bütünleşme çabasını odağına alan sergisi ‘Meşakkat’, Mart ayında C.A.M. Galeri’de izleyici ile buluşuyor. 

Meşakkat sergisinde sanatçı Serdar Kaynak, merkezinde doğada hali hazırda var olan arıların petek formunu strüktürel bir dille ele alarak; ekolojik yıkım ve tahribatın yarattığı kurguları hedefliyor.

‘Hepimizin yaşam hakkı için verilen çevreci bir direniş, hayati bir zorunluluk olmalıdır. Eğer doğada yaratılan ekolojik bir yıkım varsa, insanca yaşam hakkı da mutlaka tehdit altına girer’ diyen Kaynak, serginin, aynı zamanda yok olan ya da yok edilen doğal yaşam alanları için rant yaratılma ihtimalini engellemek için ekolojik tahribata karşı duran duyarlı ve onurlu insanların haklı mücadelesine saygıyı da içerdiğini belirtiyor.

‘Ekosistemin “EgoSistem”e yenilmesini istemiyoruz’

Sergide neredeyse tüm eserleri tel strüktür üzerine yapılandıran sanatçının, organik malzeme, kâğıt, bakır, metal, taş, buluntu nesne, ısıl işlem boya gibi malzemelerle çalışırken, konuya içkinlik bağlamında kendi doğalarına sadık kalarak her bir malzemenin kimliğini bozmadan kullanması, ayrıca dikkat çeken bir unsur.

Sergide yer alan eserlerin formel yapılarının, ışıkla kurduğu ilişkide gölgelerinin kendi mekânında gezinmesi, tıpkı doğanın güneşle kurduğu ilişkiyi anımsatırken; bu bağlam ekosistem yok olduğunda tüm doğal yaşamın da yok olacağına dair bir gönderme sunuyor.

5 – 27 Mart 2022

C.A.M Galeri
Çukurcuma Caddesi, No: 38/A
Beyoğlu – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu