ETKİNLİKLER

Sergi | Pınar Çimen – ‘1150’

Pınar Çimen ‘‘1150’’ isimli kişisel sergisi 5-15 Aralık 2015 tarihleri arasında Nişart Maçka Galeri’de sanatseverlerle buluşuyor.

Eserlerinde Anadolu’da ki Selçuklu Kervansaraylarını işleyen sanatçı resmi araç olarak kullanarak geçmişi vurgulamak ve Kervansarayların varlığına farkındalık yaratmak istemektedir. Pınar Çimen, İpek Yolu üzerinde onlarca Selçuklu Kervansaraylarını gezerek tarihsel ve kültürel bir araştırma içerisine girmiştir. Bu araştırmalar sonucunda sanatçı yüreğindeki bütün devinimler, gizler, duygular ve dışavurumlar ile onları resimlerine taşımaktadır. İlk gördüğü ve Anadolu’da I. Mesut tarafından yapılan ilk kervansaray olan Alayhan’ın yapım tarihini sergi adı olarak seçmiştir.

Sanatçı;
‘‘Gerçekçi mimari anlayışı modern sanat düzenlemesi içinde anlatımı seçtim. Bugün ve geçmiş arasında bir anlamda görsel bir köprü kurmak amacı ile nesne ve zaman bulgusunu kullandım. Kapılar geleceği kubbe formları geçmişi anlatırken Kervansaraylar kimliklerini kaybetmeden sisli perdeler arkasında varlıklarını sürdürdüler. Soğuk sıcak renkler, açık koyu lekeler geçmiş ve şimdiki zaman arasındaki farklılıklara göndermeler yaparken, çizgiler geçmişteki mimari formları şimdiki yaşama sıkı sıkı sarılmasına sebep olan bağların da simgesi olmaktadır. Kaderine terk edilmiş unutulmuş yok olmaya yüz tutmuş eskimiş solmuş Kervansaraylar canlı renklerle dile gelir. Morlar fısıltı olur kırmızılar çığlık…’’ demektedir.

nisartkatalogfoto

Pınar Çimen Kimdir?

Pınar Çimen sanat çalışmalarına 1997 yılında Mimar Sinan Üniversitesi Mezunlar Derneğinde başladı. 2004 yılında Kocaeli Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümü’nden mezun oldu. 2008 yılında Kocaeli Üniversitesi Sosyal Bilimler Fakültesinde yüksek lisansını tamamladı. Profesyonel kariyerinde ulusal ve uluslararası projelerde ve sergilerde yer aldı. Kendi atölyesinde yetişkinlere ve çocuklara sanat eğitimleri verdi. Kurumlarda ve STK sanat danışmanlıkları yaptı. Kocaeli’nde Avrupa Birliği Projelerini koordine etti. Kocaeli’nde yerel gazetede sanat köşe yazarlığı yaptı. Vehbi Koç Vakfı’nda Sanat Yönetmenliği yaparken yüzlerce sosyal sorumluluk projesini hayata geçirdi. İşitme Engelliler ile tiyatro kulübü kurdu ve genel koordinatörlüğünü yaptı. Başta Kervansaraylar olmak üzere birçok konuda araştırmaları ve yazıları vardır. Halen Suadiye’de ki kendi atölyesinde sanat çalışmalarına ve yurtdışı projelerine devam etmektedir.

Nişart Maçka Galeri

Pınar Çimen ‘‘1150’’ Resim Sergisi & 5-15 Aralık 2015
Kokteyl: 5 Aralık Cumartesi Saat:16:00
Süleyman Seba Cad. No:58 Maçka/İstanbul Tel: 0212 232 25 82-86

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı