ETKİNLİKLERSERGİ

Serhat Akavcı, ‘Loop’ İle Labirent Sanat’ta

Serhat Akavcı’nın son dönem işlerinin yer aldığı “Loop” isimli kişisel sergisi, 13 Ekim – 19 Kasım 2022 tarihleri arasında Labirent Sanat’ta.

G. Jung “Ruh, İnsan, Sanat, Edebiyat” kitabında modern tıbbın kurucusu Paracelsus’un öğretisine yer verir. “Paracelsus, Limbus bir dairedir, canlı dünya büyük bir dairedir, insan ‘Limbus minör’ yani küçük dairedir. Mikrokozmozdur. Dolayısıyla dışarıda olan her şey içerde, yukarıda olan her şey aşağıdadır” demektedir. İnsan bu sonsuz ve parçası olduğu evren içinde deneyimleri ile şekillenir. Doğduğu aile, coğrafya, toplumsal ve sosyo-kültürel yapı, ilişki halinde olduğu her şey ve genetik miras kişinin ‘ben’ini şekillendirir. Bununla beraber ‘ben’ de çevresini biçimlendirir. Kosmosda her şey birbiriyle ilişkilenme kapasitesiyle kuşatılmıştır. Her varlık birbirini deneyimlemeye açıktır.

Loop sergisi, açıklık içinde varoluşunu sürdüren bireyin, hayatının belli bir döneminde yaşadığı travmatik olguların yıkıcı etkisiyle mücadelesine ve bu olguların döngüsel yapısına odaklanıyor.
Farkındalık şifalanma süreci için yeterli mi?
Bu döngüyü kırmak mümkün mü?
Bedensel çıplaklığı aşmak mı, zihinsel çıplaklığa ulaşmak mı, daha zor?
Bizi kişisel deneyimlerimizi, sırlarımızı paylaşmaya iten motivasyon nedir?
Kişi hangi koşul ve şartlarda merkeziliğinden çıkar?
Kişisel deneyimin başka birine aktarımındaki sınırlar nelerdir?

gibi sorular Serhat Akavcı’nın üretim sürecini şekillendiriyor.

Tıpkı bedensel rahatsızlıklarımızın habercisi ağrı, ateş, vb. semptomlar gibi kronik mutsuzluğu, huzursuzluğu erteleyip, baskılamak, görmezden gelmek çoğu zaman kaçınılmaz olan daha büyük sıkıntıları temellendirir. Jung’un “…İnsan kendi gölgesiyle yüzleşip hesaplaşmayı öğrenirse dünya için gerçek bir şey yapmış olur, günümüzün devasa, çözülmemiş toplumsal sorunlarının küçük bir parçasını sırtlanmış olur” saptamasında aslında ilişkisel varlık olan insanın, bireysel açmazlarının, tüm çevresine hatta gelecek nesillere aktarabildiğini düşününce, travma ile baş edebilmenin ve döngüyü kırmanın önemini hissettirir.     

Loop” sergisinin hazırlık sürecinde projeye dahil olan katılımcıların/modellerin kişisel öykülerini, deneyimlerini, hayattaki dönüm noktalarını aktarımıyla oluşan birikimin, beden dili üzerinden anlatımında ifade bulan Akavcı’nın işlerini 19 Kasım tarihine kadar Labirent Sanat’ta görebilirsiniz.

Labirent Sanat
Çatma Mescit Mah. Tepebaşı Cad. No: 56 K: 2 34430, Beyoğlu / İstanbul

Ziyaret saatleri:
Salı – Cumartesi: 11.00 – 19.00

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu