ETKİNLİKLERSERGİ

Serkan Yüksel, ‘İlerleme-Gerileme’ İle x-ist’te

Serkan Yüksel’in “İlerleme-Gerileme” başlıklı yedinci kişisel sergisi 29 Şubat – 30 Mart 2024 tarihleri arasında x-ist’te izleyiciyle buluşuyor.

Sergi ismini Julio Cortázar’ın “Talimatlar Kitabı” adlı öykü kitabındaki “İlerleme-Gerileme” başlıklı kısa öyküden alıyor. Bu öyküde Cortázar, Macar asıllı bir bilim insanının sineklerle olan mücadelesini, onları yakalayacak bir sinek kapanı icat ederek gösteriyor. Kapanın icadıyla sineklerin keyifli yaşamı tatsız bir hal alıyor ve böylelikle insanlık ve sinekler arasındaki nazik bağ kopmuş oluyor. Bu öyküden yola çıkan sanatçı, insanın doğa ile kurduğu ilişkinin karmaşıklığını ve doğaya olan etkilerini irdeliyor.

Ayrıca, David Cronenberg’in 1986 yapımı “Sinek” filminden esinlenen Yüksel, yine bir bilim insanının göğüs kafesini andıran teleportasyon makinesi denemesindeki arızanın ardından sineğe dönüşmesini ve bu durumun toplumsal eleştirilere nasıl bir zemin hazırladığını inceleyerek toplumun ilerleme anlayışının ve teknolojinin doğaya olan etkilerinin sorgulanmasına odaklanır.

Sanatçı, metaforik anlatımlar, ironi ve karikatürize durumlar kullanarak, içinde bulunduğumuz toplumu, güncel siyasi politikaları ve sosyopolitik dinamikleri eleştirir. Sergi, sinekler, insanlar ve doğa arasındaki ilişkiler üzerinden, toplumdaki ilerleme ve gerileme kavramlarını sorgulamaya yönlendirir. Nüfusun sürekli arttığı toplumlarda, doğaya bakış açısının ve ekonominin yansımalarını irdeleyerek izleyicileri düşünmeye çağırır.

“İlerleme-Gerileme”, 29 Şubat – 30 Mart 2024 tarihleri arasında x-ist’in Karaköy Juma Binası’ndaki mekânında, Salı’dan Cumartesi’ye 11.00-19.00 saatleri arasında görülebilir.

Sağlıksız Gıda, Ülke Ekonomilerini De Hasta Ediyor

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu