SANATTANTİYATRO

“Sesler” seyirciyi etkiledi!

İlknur Güneş’in yazıp yönettiği “Sesler” oyununun ilk gösterimi Endless Art Taksim’de yapıldı.

Tek perdelik oyun, insanın kendi yarattığı korku ve endişelere esir oluşunu trajikomik bir dille anlatıyor. Oyun yeri geliyor güldürüyor, yeri geliyor düşündürüyor. Oyun metni, sahne tasarımı, oyuncu performansları ile başarılı bulunurken sahnede yaşananlar seyirciyi derinden etkiledi.

Oyun Özeti:

“Sesler”, kendi yarattığı dünyanın içinde sıkışıp kalan günümüz insanı üzerine trajikomik bir döngüyü anlatır. Bireyler kendi yarattıkları dünya düzeninden korkmakta, müdahale edememekte ve çıkışsız bir düzenin içinde olduğunu iddia etmektedir. Dış dünyadan gelen seslere duyarsızlaşmaya çalışarak en az zararı görmektir nefes almak ve yaşamak…

Oyunda karakterler hayatlarına devam edebilmek için modern dünya klişelerine tutunmaya, insanların oyalandığı bir dünyada kendi halinde acı çekmeden yaşayabilmeyi sağlamaya çalışırlar. Onlar için artık karşı çıkmak, olaylara dâhil olmak, olayları önemsemek, hayata karşı bir şeyler hissedebilmek zorlaşmıştır. Zengin orta halli ve fakir üçgeni üzerinden klişeler içinde sıkışmış Kafka’nın böceği gibi yasamaya kendini mahkûm etmiş insani trajikomik döngüsü anlatılmaktadır.

“Bana şeyler alırdı… Şey… Kurutmalı çamaşır makinesi alırdı, bulaşık makinesi, üstü açık spor araba, tablet alırdı, akıllı telefon, 3.nesil kahve makinesi, elektrikli konserve açacağı bile alırdı. Hatta dayanamaz kredi çeker benim üzerime ev alırdı. Doğru dürüst bir çatısı olan, üç odalı pahalı bir dairede otururdum. Kanepemde bacaklarımı uzatır, televizyonun beynimi yıkamasına izin verirdim, ruhumu o salak yarışmalara satar, bir şeyler tıkınırdım. Sağlığımıza dikkat ederdik. Kolesterolümüzü düşük tutar diş sigortası yaptırırdık. Hobilerim için ayrı giysiler ve uyumlu çantalar kullanırdım. Bir düzine çocuk doğurur, soyumuzu devam ettirir, ürettiğimiz o sersem bebelerin ortalığa işemesini izlerdim. Belki de mutlu olurdum, kim bilir!”

Oyuncular:  Özcan Tekdemir, Sedat Kalkavan, Eylem Abalıoğlu, Beraat Karaman
Yönetmen yardımcısı: Utku Demirkaya

İlknur Güneş Kimdir?

1992-1999 Özel Tevfik Fikret Lisesi’nde ortaokul ve liseyi Fransızca öğrenim görerek tamamladı. 2000-2002 Ege Üniversitesi İletişim Fakültesi Radyo-Tv-Sinema Bölümünde okudu. 2002 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Sahne Sanatları Bölümü Oyunculuk Ana Sanat Dalını kazandığı için Ege Üniversitesi’ndeki eğitimini yarıda bıraktı. 2007 yılında oyunculuk ana sanat dalından mezun oldu.
2010 yılında oyuncu ve oyunculuk eğitmeni olarak kariyerine Studio Oyuncuları’nda devam etti. Onun yanı sıra 2012 yılında Maltepe Üniversitesi-Güzel Sanatlar Fakültesi Oyunculuk Bölümü’nde eğitmeni olduğu “Hareket ve Ses Atölyeleri” gerçekleştirdi. 2012 yılında başladığı Craft oyunculuk atölyesinde de halen konuşma ve oyunculuk üzerine dersler vermektedir. Eğitmenlik kariyerinin yanında aktif olarak oyunlarda oynamaya devam ediyor.

Gelecek Program:

15.11.2018 Perşembe / 20:30
Endless Art Taksim / İstanbul

22.11.2018 Perşembe / 20:30
Endless Art Taksim / İstanbul

29.11.2018 Perşembe / 20:30
Endless Art Taksim / İstanbul

Haber- Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı