SANATTAN

‘SEVGİNİN GÖZÜ’ KAPADOKYA’YI DÜNYAYA TANITACAK!

GAMA ART GALLERY KAPADOKYA’DA BİR ‘İLK’E İMZA ATTI!
‘Hiçbir şey ‘Nazar boncuğu’ kadar Türk kültürünü temsil etmiyor!’

Uluslararası Çağdaş Sanat Galerisi Gama, Şule Claire Altıntaş’ın projelendirdiği ‘Sevginin Gözü’ (Eye Love You) adlı sanat etkinliğiyle Anadolu’nun büyülü kenti Kapadokya’da bir ilk’e imza attı.

Amacı, Türkiye ve Dünya’nın her yerinden ziyaretçi akışı sağlayarak Kapadokya’nın kültürel ve doğal zenginliklerinin büyük bir değer olduğunu dünyaya göstererek sanatsal açıdan prestij katmak olan Şule Claire Altıntaş, Kapadokya turizminde pozitif etki yaratarak Türkiye değerlerini Dünya’ya sevgi mesajı vererek tanıtıyor.

Amerikalı sanatçı Bianca nazar boncuğundan esinlenip lanetli olan hikayesini kutsamaya çevirerek arazi sanatıyla buluşturdu.

Sanatçının, Göreme bölgesinde uçan balonlarla rahatlıkla izlenebilecek şekilde Kanvas’dan oluşan 44 metre çapındaki çalışmasının üzerinde en büyüğü 14, en küçüğü 7 metre genişliğinde nazar boncuğunun simgesi gözler yer alıyor.  Projeye adını veren ’’Sevginin Gözü’’, dünyadaki tüm insanları birbirlerine sevgiyle bakmayı ve şefkat göstermeye davet ediyor. İç kalbimizle bakmanın simgesi olarak, eserin üzerindeki gözler Mekke’ye doğru bakıyor. Eser, Göreme Belediyesi sponsorluğu’nda 2019 yaz ayları boyunca Göreme Milli Parkında sergilenmeye devam edecek.

Etkinliğin açılışı dünyaca ünlü Fransız sanatçı Chris Calvet’in kaligrafi, resim, fotoğraf ve performans gibi farklı sanat dallarını birleştirerek dünyada eşi benzeri olmayan bir sanatsal olgudan oluşan canlı manken üzerinden büyük fırçalarla yapılan eşsiz Kaligrafi performansı ile yapıldı.

Hassan Massoudy, 2000, 36×47 cm, Kaligrafi

Gama Gallery’nin tanınmış sanatçıları, Hassan Massoudy, Chris Calvet, Youngko Kang, Alex Timmermans, Funda Tokalı’nın eserleri 30 Eylül 2019 tarihine kadar Les Maisons de Cappadoce Otel’de sergilenecek.

Etiketler
Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı