ETKİNLİKLER

SK Art Project Sergi – Saliha Yılmaz, Kadir Akyol “Bakış / Galance”

SK Art Projects, 6 Mart – 3 Nisan 2019 tarihleri arasında Saliha Yılmaz ve Kadir Akyol’un “Bakış / Galance’’ adlı sergisini ağırlıyor. Galeri Artist Editions ve City’s Nişantaşı işbirliğinde düzenlenen sergide sanatçıların son dönem çalışmalarından oluşan bir seçki izlenebilecek.

Son dönem eserlerinde güncel kent yaşamından kimlik meselelerine dek geniş konu aralığında; resim, heykel ve enstalasyon gibi interdisipliner üretimiyle öne çıkan Saliha Yılmaz, melez yapılar ortaya koyuyor. Kadın sorunları, cinsel politikalar, kentsel dönüşüm ve doğa ile ilişkilerimizi, desen, seramik ve pleksiglas gibi farklı malzeme ve teknikle işleyen sanatçı; ortaya insan, bitki, hayvan ve mimari karışımı formlarla hibrit örnekler çıkarıyor. Günümüz yaşantısı ve sosyo-politik sorunlarına eleştirel bir tonla yaklaşan “Yılmaz”; renk ve biçimi birarada kullanarak, her yönüyle giderek kimliksizleşen yaşamlarımızı “gerçeküstücü” bir bakışla sunuyor.

Sherlock Holmes,”Benedict Cumberbatch”, 96×195 cm, oil on canvas, 2019

Kadir Akyol ise seçkide yer alan eserlerinde, temel bir disiplin olarak algıladığımız portre resmine kendi üslubunun bakışını katıyor. Yaşadığımız hız ve dijital çağında, popüler kültürden aldığı tanıdık figürleri, sıra dışı ve çok renkli paletiyle yorumlayan sanatçı, temsiliyet anlayışını genişleten bir ironi yakalayabiliyor. Portrelerdeki figürleri ait oldukları yer ve zamandan çekip çıkaran Akyol, böylece anlamsal olarak bir tür yabancılaşma etkisi ortaya koyarken; iktidar ilişkilerinin kültürel temsiline yönelik eleştirel bir bakış geliştirebiliyor. Gerçek anlamda belirli bir “bakma” anında, izleyicisiyle göz göze kontak kurabilen bu portreler, her şeyin çoğalıp aslını yitirdiği günümüz dünyasında, şeylerin sahici doğasını sorguluyor.

Gallery Artist Editions  / City’s Nişantaşı, Mahalle
Teşvikiye Cd. No:162, 34365 Şişli/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

KADİR AKYOL  Kimdir? (TURKEY/Mardin – 1984)

2008 yılında Mersin Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Bölümünden Fakülte ikinci olarak mezun oldu.

2011 Ankara Gazi Üniversitesi Güzel Sanatlar Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı Yüksek lisanstan Fakülte birincisi olarak mezun olmuştur.

2011 İspanya’ da Universidad De Sevilla  Faculttad De Bellas Artes’ da 2. master eğitimine başlamıştır.

2013 Rh+Artmagazine ‘Yılın Genç Ressamı’ Ödülünü kazanmıştır. Bunun yani sıra birçok ödüle ve sergilenmeye hak kazanmıstır.

2018 Düzce Üniversitesi Sanat, Tasarım ve Mimarlık Fakültesi Resim Ana Sanat Dalı Sanatta Yeterlilikte (doktora) eğitimine başlamıştır.

13 Kişisel sergisi bulunmaktadır ve 150’den fazla ulusal ve uluslararası bir çok karma, grup, trienal, sempozyum, Fuar, müzayede, projeli etkinlikte; resim başta olmak üzere, video, enstalasyon ve performanslarıyla katılmıştır. Eserleri Türkiye başta olmak üzere, İspanya, Almanya, İtalya, Fransa, Yunanistan, Belçika, Romanya, Moldovya, Kosova, Tanzanya, Amerika, Bosna-Hersek, Arnavutluk, Karadağ, gibi birçok ülkede yer almıştır.

Emre ZEYTİNOĞLU: Kadir Akyol’un Yapıtları Üzerine, Sevil DOLMACI: İkonlar Ve Pop Art / “Yeni Portreler / Yeni Yüzler, Kaya ÖZSEZGİN: Bir Portre Yorumcusu,  Derya YILMAZ: Bir Fenomen Olarak İmge, Orçun ÇADIRCI: Kadir Akyol’da Sanatsal İfade Üzerine, Celâl SOYCAN: Kadir Akyol Resminde “ İmgenin  Hakikati”, Lütfiye BOZDAĞ: Bir Fenemoni Olarak İmge, Selman AKIN: Kadir Akyol Resmi’nin Kayip Kürt’ü gibi değerli isimler eserleri hakkında yazılar yaşamıştır.

Başa dön tuşu