ETKİNLİKLERSERGİ

Tayyibe Benek, ‘Çözülme’ İle Simbart Projects Çukurcuma’da

Simbart Projects Çukurcuma, Tayyibe Benek’in “Çözülme” adlı ilk kişisel sergisine 13 Mayıs – 25 Haziran tarihleri arasında ev sahipliği yapıyor.

Sergideki çalışmalar temelde yüzey fikrine dayanıyor ve ifade, yolunu bulduğu kanaldan, sürecin gereksinimi olduğu bir yüzey ile birleşiyor. Baskıdan damlaya, kağıttan kumaşa ve defterlere devam eden bu süreç belli bir mesafeden bakınca hal değişimlerine dönüşüyor. Sergi, içinde devinen ve kendini yeniden ortaya koyan, yüzeyden yüzeye akan, seken, geçen söylemler toplamını oluşturuyor.

Sanatçının sergide bulunan ‘Damlar’ serisi ile özgün baskı çalışmaları yüzey üzerindeki bu dönüşüme örnek olarak izleyicinin karşısına çıkıyor. Bir yanda damgayı, sabitliği ve baskıyı uyandıran bir teknik ile diğer yandan kontrolün zorlaştığı, hesap edilemeyen ile başa çıkma ve o an belirip kaybolan bir imgeye tutunma çabası görülüyor. Bir başka deyişle kağıtlar, hal değişimine uğrayan veya çatlayan bu katı maddenin sızıntısına mekan oluyor.

Aidiyet ve yerleşiklik konularını ele alan çalışmalarda mekan, farklı tekniklerde deneyimleniyor. Baskı resimde bu soru yere bastırarak beden ile yaşantılanırken, ilk yönteme tezat oluşturacak şekilde kağıt üzerinde damlalar halinde, akışkan bir malzeme ile yayılarak yanıtlanıyor. Bedenin mekanda duyumu ve kağıtta tavrı değişiyor. Damlalar bedenden damlamış, bir dönüşüme aracılık etmiş kayıt ve kanıtlarını ortaya koyuyor. Defterler ise çokluğu bir arada tutabilme olanağına en uygun zemin formu olarak birinden diğerine açılan kapılarla ve başka manzaralarla dolu oluyor. Ilk sayfası olmasa son sayfasının da olmayacağı bir süreci içeren defterler birbirlerine uğrayarak ya da aktarılarak devam ediyor.

Bu uygulamalar kaçınılmaz olarak düşünce süreci ile de paralellik taşıyor. Damlatmakta ve akmakta olan yabancı bir kaynağın yüzeyde bıraktığı iz baki olmuyor. Birbirine akmaya ve değişmeye devam ediyor. Kağıtlar bu yolculuğun sessiz kanıtlarını ve kaydetme ihtiyacını barındırıyor. Her an her yerde devam eden hareket ve kırılmalar kişinin kendi hayatında ve anlatısında bir yapıtaşını ortaya çıkarıyor. Yapım-söküm-yeniden yapım şeklinde devam eden bu hikayede çatlakların payı büyük önem taşıyor. Benek’in çalışmaları çoğaltımın, üretimin ve devamlılığın mümkün oluşunu gösteren bir deney alanına işaret ediyor.

Tayyibe Benek, 'Çözülme' İle Simbart Projects Çukurcuma'da

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu