KİTAP

‘Tembellik’ bir ‘hak’ olabilir mi?

“Hâkim sınıf tarafından halkın kafasına yerleştirilen önyargıları kırmak zorundasınız”

Kapitalizmin, geniş yığınlara önerdiği fakat gelir dağılımındaki adaletsizliğin temel nedeni olan “tutumlu davranın ve toplumsal zenginliği artırmak için daha çok çalışın” tezinin antitezi olarak okurun karşısına çıkan Tembellik Hakkı, çalışmanın sarsılmaz bir değer haline getirildiği toplumların eleştirisini sunuyor.

Kapitalist üretimin acımasız yasasını ‘Çalışın işçiler, çalışın. Toplumsal serveti ve kendi yoksulluğunuzu artırmak için çalışın. Çalışın ki daha da yoksullaşıp daha çok çalışmak ve tekrar yoksullaşmak için bazı nedenleriniz olsun.’ şeklinde dile getiren Paul Lafargue, 1880’de l’Egalité’de makaleler şeklinde yayımlananan bu kitabında tembelliğin bir başıboşluk yahut aylaklık olmadığını öne sürüyor.

Paul Lafargue, çalışma dogmasıyla şaşkına dönen işçilerin, sözde verimli dönemde başlarına bela aldıkları aşırı üretimin, bugünkü yoksulluklarının nedeni olduğunu söylüyor ve ütopik özleminin odağına özgürlüğü koyuyor: İnsanlığın kadim özlemi olarak zorunlulukların alt edildiği, insanın kendini tekrar bulduğu, özel mülkiyet hapishanesinin duvarlarının yıkıldığı, devletin ve diğer baskı araçlarının ortadan kalktığı bir toplumsal ve bireysel varoluşa işaret ediyor…

Karl Marx’ın damadı Paul Lafargue’ın kaleme aldığı Tembellik Hakkı, Komünist Manifesto ya da Kapital gibi kendi alanında klasik haline gelen metinlere benzer bir şekilde, yayımlandığı tarihten bu yana hâlâ büyük bir ilgiyle okunuyor.

Siz de önyargılarınızı kıracak bu kitaba kitapdevrimi.com’dan ulaşabilirsiniz:

http://kitapdevrimi.com/magaza/tembellik-hakki-1848-calisma-hakkinin-curutulmesi-paul-lafargue/

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı