ETKİNLİKLERSERGİ

“Tiktok’un Emek Sineması”, Karşı Sanat’ta

“Tiktok’un Emek Sineması”, Karşı Sanat’ın Beyoğlu’ndaki mekanında izleyiciyle buluşuyor.

Sergi, merkezinde emek-bedenin bulunduğu TikTok videolarından bir seçki sunuyor. Proletaryanın geleneksel temsil biçimlerinin dışında kurmaca ve belgesel arasında salınan anlatım dilinin imkanlarını konu alıyor.

“TikTok’un Emek Sineması” sergisi  ‘Gösteri-gözetim toplumu kendine karşı kullanılabilecek olasılıkları da içerir mi?’ sorusunu merkeze alıyor. Farklı çalışma mekanlarında üretilen filmler challengelarla çoğalarak yeni ittifaklara alan açıyor olabilir mi diye sorarak, emek-bedenin sinemadaki temsiline odaklanıyor ve kendini temsil etmenin yeni bir alan açma potansiyelini sorguluyor.

TikTok’un Emek Sineması’ndaki videolar, kolektif bellekte birikmiş sinema bilgisiyle birlikte TikTok’un teknik alt yapısının kullanımından üretiliyor. Çalışma mekanları, sokaklar, tarlalar, atölyeler platoya dönüşürken çalışma zamanları işgal ediliyor. TikTok sinemasının üreticileri; kürekleri, boruları ve meyve kasalarıyla çekim araçlarını oluştururken üretim bandını bir podyum gibi kullanarak mekanları dönüştürüyor. ‘Umumi Film Festivali’ gibi işleyen TikTok’ta çalışma mekanlarına küçük müdahalelerle oluşturulan atmosferde iş mekanları yeni bir anlam kazanıyor.

Ozan Çağlar ve Deniz Zeybek‘in hazırladığı sergi, 3 – 30 Aralık 2020 tarihlerinde, araştırmacılar ve akademisyenlerin söyleşilerini de kapsayan alternatif buluşmalarla birlikte gerçekleşecek.

TikTok’un imge dünyasında yeni temsil biçimlerini araştıran sergi, içinde gerçeği ve ironiyi aynı anda barındıran kurmaca / belgesel ”işlere” odaklanıyor.

Karşı Sanat Çalışmaları
İstiklal Caddesi Aznavur Pasajı No:108 Kat:6
Beyoğlu / İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı