SANATTANTİYATRO

Tiyatro Oyun Kutusu, ‘Ölü Kadınlar Diyarı’ İle Sahne Açılını Yaptı

Tiyatro dünyası yeni bir sahne daha kazandı.
Tiyatro Oyun Kutusu, Beşiktaş’ta “Ölü Kadınlar Diyarı” oyunun galası ile Beşiktaş’ta sahnesinin açılışını yaptı.  

Çağla Canbaz’ın yazdığı oyunu Serdar Saatman yönetiyor. Oyunda usta oyuncular Rüçhan Çalışkur, Burcu Karakaya, İpek Sevenler ve Tuana Sunar rol alıyor.

Oyun, kadın cinayetlerini konu alıyor. Oyun bilindik anlatımların dışında, kendine özgü anlatımla, hem kadın cinayetlerine bir başkaldırıyı anlatıyor hem de mücadele etmenin anahtarını veriyor. Kadın cinayetlerinin kanıksanmaması gerektiğini çok güzel vurgulanıyor. Oyun insanların ruhuna hitap ediyor. Katledilen kadınların isimleri sayılırken, insanlar göz yaşlarına hakim olamıyor. Oyuncuların tüm benliklerini ortaya koyduğu oyun, usta oyucu Rüçhan Çalışkur’un ‘İstanbul Sözleşmesi Yaşatır’ mesajı ile bitiyor.

Oyun Hakkında

ÖLÜ KADINLAR DİYARI, öldürülmüş kadınları anmak ve onların sesine nefes olmak amacıyla tasarlanmış bir projedir. Proje tek bir mekâna sığdırılmış üç ayrı mekânda can bulur:

Birinci mekân; tiyatro sahnesidir, burada, öldürülmüş kadınların hikâyelerini onların ağzından dinleriz. Mistik müzik, şamanik kostüm ve lirik bir dansla sahne bir ritüel alanına dönüşür.
İkinci mekân kostüm sergisidir; duvarlardan sarkan iplerde öldürülmüş kadınların kıyafetleri asılır. Onların aralarında gezerken ölümlerini hissederiz.
Üçüncü mekân fotoğraf sergisidir. Burada ise sahnedeki dört ölü kadın karakterin ve kadın cinayetlerine kurban giden kadınların fotoğraflarını görürüz ve hikâyelerinden anlara tanık oluruz. Sahnede gördüğümüz bu dört kadının acıları da sonları da ortaktır.

Bir insan, onun ismini bilen ve onu hatırlayan son kişi öldüğünde “gerçekten” ölür…

Öldürülen kadınların sayısı son dönemlerde o kadar arttı ki, bizler artık onların isimlerini hatırlayamıyoruz. Dolayısıyla onları unutuyoruz ve bir kez daha ölüme mahkûm ediyoruz.

Bu proje ile biz Tiyatro Oyun Kutusu; bir hatırlatma ritüeli gerçekleştirmek istiyoruz. Kadın cinayetlerine karşı bir çığlık olmayı, kadın cinayetlerini durdurmayı umut ediyoruz. “Yeter artık!” diyoruz; hatta haykırıyoruz! Ve öldürülen kadınların isimlerini seyircimizle birlikte söyleyip onları anıyoruz. Hala hatırlayabiliyorsak umut var demektir.

Bir umut ekiyoruz sahneye; bin umut olarak doğmasını diliyoruz.

Yazan: Çağla Canbaz
Yöneten: Serdar Saatman
Kostüm Tasarım: Oğuz Şahin
Koreografi: Taner Güngör
Müzik: Kam Ata

Oyuncular: Rüçhan Çalışkur, Burcu Karakaya, İpek Sevenler, Tuana Sunar

Haber-Fotoğraf: Nasuh Bektaş  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu