ETKİNLİKLER

Tiyatro Oyunlarından Seçmeler 27 Ekim 2018 Cumartesi

Arı Maya

ESKİŞEHİR, Yunus Emre Kültür Merkezi– 27 Ekim 2018 13:00- 15:00 – 17:00

Arı Maya Show çekirge Philip’in Arı Maya’ya doğum günü partisi hazırlamaya çalışmasıyla başlar ve ona arı Willy’nin yardım etmeye çalışmasıyla devam eder ama çözüm bulunamaz. Bu sırada Arı Maya’nın doğum günü olduğunu öğrenen Lili’nin yardım çalışmaları da Willy ve Philip’in sakarlıkları ile komik bir hal alır. Arkadaşlığın konu alındığı bu müzikal tüm çocuklarımıza arkadaşlığı en baştan tekrar öğretiyor..

Kuvayi Milliye Destanı

AYDIN, Kültür Merkezi – 27 Ekim 2018 20:00

“Kuvayi Milliye Destanı- Nazım Hikmet’in 1939’da yazmaya başladığı ve 1941’de bitirdiği Kuvayi Milliye şiiri(destanı) şairin Kurtuluş Savaşı’nı baplar halinde anlattığı bir destandır. Kuvâyi Milliye Destanı’nda Nâzım Hikmet, kapitalist-emperyalist Batı karşıtı, Anadolu insanının kurtuluşunu ifadeye yönelik ideolojik temele yaslanan farklı bir söylem geliştirir. Örtük bir dille ifade alanına taşınan bu söylem, sosyalist düşünce çerçevesinde Marksist dünya görüşünde kaynağını bulur. Böyle olunca da o, Kurtuluş Savaşı’na “alışılmış ‘kahramanlık öyküsü’ anlayışından farklı” bakar. Kuvayi milliye destanında, anlamı açıkça verilmese de materyalist, sosyalist dünya görüşü eserin “iç örgülerinde” kuvvetle hissedilir.

Ayşen Gruda, “Deli Kadın”

İSTANBUL, Avcılar Barış Manço Kültür Merkezi – 27 Ekim 2018 20:00

Biz seninle büyüdük!” dediğiniz kadın…
Başbakan’a:  “Yeğenim, seni yanıltıyorlar!” diyen… “Barış için dağa çıkarım!”diyen…”Kadınlar, bu pedofili yasası sizin direncinizle geçmedi!”diyen… Aldığı Altın Portakal Ödülü’nü “Aylan bebeğe ithaf ediyorum!”diyen… Şu Deli Kadın: Annem!
Bu “delilik” belki hep vardı, belki sonradan oluştu; ama iyi ki oluştu. Dürüstlüğünü, açık sözlülüğünü, hayata bakışını, sanatçılığını parlattı.

Gloria

İZMİR, TOY İzmir Ege Perla – 27 Ekim 2018 20:00

“Gloria, yayıncılık endüstrisinde kariyer ihtirasıyla dolup taşmış farklı jenerasyondan “profesyonel”lerin ofis hayatını, merak uyandırıcı hikayesiyle seyirciyle buluşturuyor. İş hayatının getirdiği stresin, hırsın ve rekabetin tam ortasında kalan bu insanların kargaşa ve sıkıntıyla dolmuş dünyamıza bir miras bırakmaları mümkün müdür? Peki bir hikayenin gerçek “sahibi” kimdir? Kimin hikayesi yayımlanmaya layıktır? “Gloria”, şiddet, acı ve kendimizi anlatma gücümüzün, insanlıktan çıkarıcı sonuçlarına bir bakış atmaya davet ediyor.”

Başroldeki Kadınlar 

İZMİR, Sahne Tozu Tiyatrosu Haldun Dormen Sahnesi – 27 Ekim 2018 20:00

Jack ve Leo adındaki iki İngiliz Shakespeare oyuncusu, Amerika’da yaptıkları başarısız bir turnenin ortasındadırlar. Ölmek üzere olan Florence adlı yaşlı ve çok zengin bir kadının, mirasının bir bölümünü bırakmak üzere yıllar önce İngiltere’ye gitmiş olan ve izini kaybettiği iki yeğenini aramakta olduğunu öğrenirler. Oyunculukla ilgili hayallerini gerçekleştirebilmek uğruna, mirası alabilmek için kadın kılığına girip Florence’ın evinin yolunu tutarlar. Diğer mirasçı Florence’ nin diğer yeğeni Meg ise o evde yaşamaktadır ve York’un rahibiyle evlenmek üzeredir. Florence’ın doktorunun oğlu Butch ise babasının karşı çıkmasına rağmen Audrey isimli bir kızla evlenmek istemektedir. Rahip, eve gelen bu iki tuhaf kadının gerçek yeğenler olmadığına inanmaktadır. Bunu kanıtlamaya çabalarken, işler iyice karışır… Leo, Meg’e aşık olmuştur, Jack ise Audrey’ye… Bu sırada gerçek kuzen olduklarını söyleyen iki kadının daha eve geldiği duyulur!

Notre Dame’in Kamburu Müzikali

BARTIN, Bartın Kültür Merkezi  – 27 Ekim 20:00

“Oyunda çirkin ve kambur Kilise zangocu Quasimodo ile Fransa’nın ruhani ve dini lideri Claude Frollo’nun ve Kral’a bağlı komutan Phoebus’un semtte yaşayan Çingene Kızı Esmeralda’ya olan aşklarını,Zangoç ile Papaz’ın ruhlarında oluşan ikilemleri ve tepkileri romantik yaklaşımla ele alan danslarıyla göz dolduran Türkçe bir müzikal.
Quasimodo; çirkinliğiyle alay eden ondan korkan halkın içine karışmayan,insanların söylediklerini alay veya lanet saymayan, insanlara duyduğu kini her gün büyüyen biridir.Bir gün Esmeralda ile tanışır ve ona aşık olur.”

Ferhangi Şeyler

İSTANBUL, Ortaoyuncular Tiyatrosu 27 Ekim 2018 20:00

Ferhan Şensoy, tek kişilik gösterisi Ferhangi Şeyler ile sezon boyunca Ses 1885 – Ortaoyuncular Tiyatrosu’nda seyircisiyle buluşmaya devam ediyor.
Ferhan Şensoy’un 7 Mart 1987’den beri aralıksız oynadığı tek kişilik gösterisi, gündelik herhangi olayların Ferhanca bir mizah penceresinden değerlendirilmesidir.

İkinci Bahar

BALIKESİR, Gönen Belediyesi Kültür Merkezi – 27 Ekim 2018 20:00

İki kuşak var, idealleri, hayalleri çok çalışmak, çok çok para kazanmak üzerine kuran bir genç kuşak ve solmuş çiçeklerin kendine özgü kokuları olduğunu geç de olsa fark etmiş olan diğer kuşak. Yaşamımız anlamını yitirmeye başlayınca, gerçekten ölmeye başlarız ve bunun kaç yaşında olduğumuzla alakası yoktur.
Aşk, romantizm, komedi.. siz yine hep bizimle olun!

Haluk Özenç – Gerisi Hikaye

Aydın, Şükran Güngör Sahnesi – 27 Ekim 2018 20:00

TV ve Sinemanın profesyonel senaristi,  “Seksenler dizisinin Niyazi’si, Çocuklar Duymasın dizisinin Arda’sı ile şimdi de sahnede çok keyifli bir yolculuğa çıkmaya hazır mısın? Aslında Boğaziçi ünv mezunu makina mühendisi, fakat sanatçı olmak için doğmuş bir yazarın, yıllar süren sanat hayatından özel hayatına yansımalar ve tespitlerle, dopdolu, birikim ve dışavurumun trajikomik hikayesi. Medya dünyasının kara kutusu Haluk Özenç tek kişilik oyunuyla Anadolu’da seyircisiyle buluşuyor….

Hiçliğimin Ortasında

İSTANBUL, Cüneyt sayıl sahnesi – 27 Ekim 2018 20:30

Ördüğü duvarlar ardında kendisini korumaya çalışan bir yabancılaşmışın hikayesi bu. Sevgiyi kaybettiği için evrim geçirdiklerine inandığı insanlara hiçliğinin ortasından ağır bir eleştiri. Evrim önce düşünce de başlar, sonra beden buna eşlik eder diyor! Sevgileriyle beraber ruhlarını da kaybettiğine inandığı günümüz insanının en karanlık noktalarına saldırıp talan ederek sırtımızı döndüğümüz gerçekleri yüzümüze çarpıyor. Bazen deliliğin sınırlarını zorlasa dahi oyun bir an bile insanın iç dünyasını rahat bırakmayıp o dünyaya ve tüm maskelerimize, yalanlarımıza saldırıyor. İzlemesi zor bir oyun bu, eğer yüzleşmekten kaçındığınız sırlarınız varsa ve mutluysanız kendinize söylediğiniz yalanlarla! Oyunun yazarı ve oyuncusu Ersan Katırcıoğlu şöyle söylüyor oyunla ilgili: ‘ben kimseye şirinlik etmeyi sevmedim ve bu nedenle pek sevilmediğimi de bilirim, ancak gençleri seviyorum ve tüm yazılarım onlara aslında. Çünkü hala hissedebilen bir kalpleri var  ve henüz takmaya ihtiyaç duymadıkları maskeleri. Benim derdim o maskeleri takma ihtiyaçları oluşmadan yırtıp atmak, hepsi bu…’

Azizname 

İSTANBUL, Trump Kültür Gösteri Merkezi – 27 Ekim 2018 20:30

Aziz Nesin’in öykü ve taşlamalarından, Yücel Erten tarafından sahneye uyarlanan Azizname, yaratıcısının efsane rejisiyle.

Anne Frank’ın Hatıra Defteri

İSTANBUL, Altkat Sanat – 27 Ekim 2018 20:30

Anne Frank, 16 yıllık hayatına sığdırdığı savaş vahşetinin çığlığını işledi anı defterine. Bir çocuğun gözünden yaşamın değerini bizlere yeniden hatırlattı. Şiddeti, saldırganlığı taşıdı günümüze. Anne Frank “Ben öldükten sonra da yaşamak istiyorum” derken, kıyımın devam edeceğini düşünüyordu hiç kuşkusuz. Dünyada savaş ve vahşet olduğu sürece Anne Frank çocuk ruhuyla kulağımıza barışı fısıldamaya devam edecek.Anne Frank’ın Hatıra Defteri oyunumuz; Tarihsel bir kıyımı, elbette tarihsel bağlarından koparmadan şimdiki zamana taşıyarak bir yüzleşme sağlar. Uygar bir gelecek yaratmak için, küçük bir kız çocuğunun duygularıyla düşünmeyi sağlamak ve onun sanrılarını günümüz gerçeğiyle örtüştürerek gözler önüne sermek üzerine geliştirilmiştir. Geçmişten günümüze yaşanan her türlü savaş psikolojisini insanın bilincine çıkararak, toplumsal hafızamızın nasıl yitip gittiği bilinciyle yüzleşerek yeniden ortaya çıkartmamızı sağlar.

VUKU

İSTANBUL, Endless Art Taksim – 27 Ekim 2018 20:30

Vuku tiyatro oyunu, Endless Art Taksim sahnesinde sizlerle…
“Huzurlu uyumak için uyanmak gerek. Sisteme teslim olmuş bir adamın (Vuku), geçmişiyle yüzleşerek uyanmasının öyküsü.
Hatasızlık en büyük hatadır.”

Bahar Noktası Opereti

İSTANBUL, Tatavla Sahne – 27 Ekim 2018 20:30

Tatavla Sahne, 5. Yılını geride bırakırken, bu defa bir Shakespeare komedisiyle seyircisini selamlıyor. Üstelik bunu, Can Yücel türkçesiyle taçlandırıyor: “Bahar Noktası Opereti”
18 oyuncunun sahnede kendine birbirinden değerli yerler bulduğu bu oyunda şarkı, dans, hiciv kıvrım kıvrım sahneye saçılıyor. Bununla birlikte göç, ötekileştirme, küresel iklim krizi, sınıf ayrımı ve iktidar hırsı kendi alternatifini yaratıyor oyunda: “Birlikte, yan yana durmak!”

Eğlenceli Cinayetler Kumpanyası

İSTANBUL, Dada Salon Kabaraett, 27 Ekim 2018 20:30

Selin Atasoy’un yazdığı Okan Bayülgen’in yönetip oynadıkları interaktif polisiye oyunda, seyirci bir anda kendisini etrafında gelişen olayların içinde buluyor.

Yaşamak Nazım Gibi

İSTANBUL, Barış Manço Kültür Merkezi – 27 Ekim 2018 20:30

“Nazım Hikmet Ran’ın orkestra tadında çok sesli şiir dilini andıran iki perdelik bir oyunudur. Büyük şairin ölüm anından hemen önce yaşama sevincini, memleket hasretini, ölüm tedirginliğini, idealizmini, sevdalarını, sanat anlayışını bilinçakışı şeklinde harmanlayan ritmik bir sunum barındırır. Oyunda şairin monologları, zaman zaman hayatına giren kadınlarla girdiği küçük diyaloglarla zaman zaman da güçlü dizeleriyle renklenir. Bir yandan ustalığının zirvesine çıkmanın, “dünya şairi” olabilmenin, evrensel bir saygınlığa ulaşmanın ve aşık olduğu kadınla hayatı paylaşabilmenin mutluluğunu yaşarken bir yandan da memleketine hasret kalmanın, öz yurdunda “yasaklı şair” olmanın, dünyadaki sömürgeci sistemin insanlara yaşattığı acıların hüznünü derinden yaşayan çok boyutlu bir Nazım portresi çizer.

RAN 

ÇORLU, Memduh Şevket Esendal Sahnesi – 27 Ekim 2018 20.00

Yurdaer Okur’un Nazım Hikmet’in şiir ve mektuplarından sahneye uyarladığı tek kişilik performansı.

Mahşer-i Cümbüş

İSTANBUL, Hayalhane  – 27  Ekim 2018 20:30

Türkiye’de modern doğaçlama tiyatronun öncüsü olan Mahşer-i Cümbüş, tiyatroseverler ile buluşmaya devam ediyor.

Şen Makas

MARDİN, Artuklu Üniversitesi – 27 Ekim 2018 20:30

Şen Makas Oyunu Nedim Saban yönetiminde Şimdi Türkiye’de! Guiness Rekorlar Kitabı’na geçen “Şen Makas” tiyatro oyunu severlerle buluşuyor.

Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi

İSTANBUL- Kadıköy Cadde Bostan Kültür Merkezi – 27 Ekim 2018 20:30

Nilgün Belgün’ün büyük ilgi gören İçimdeki Kadın Aşk ve Komedi isimli kitabından sahneye uyarlanan Nilgün Belgün’le Aşk ve Komedi isimli müzikli danslı gösteride, sanatçı, hayatını, anılarını, yaşadıklarını, şarkılar ve danslarla kimi zaman hüzünlü kimi zaman kahkahalar eşliğinde anlatarak seyircileri ile buluşuyor.

Romantizma

İSTANBUL, Torium Sahne – 27 Ekim 2018 20:30

“Yasemin ve Uğur, evliliklerinin 20. yıldönümünde yıllar önce içlerinde ukde kalan düğünü yapmaya karar verirler. Birbirinden farklı iki ayrı düğün hayal eden karı koca; nikah tazeleme yolunda yıllanan ve yıpranan ilişkilerini, kapanmayan hesaplarını ve halı altına süpürdükleri sırlarını sorgulayacak ve beraberlikleri hiç beklemedikleri bir sona doğru yol alacaktır.

Dışarda Hiçbir Şey Var

İZMİR, İsmet İnönü Sanat Merkezi – 27 Ekim 2018 20:30

Betül Arım, “Dışarda Hiçbir Şey Var!”adlı oyunda hepimizin tek ve biricik olduğunu, bize armağan ve emanet edilen bu muhteşem varlığın farkına varmamızı, kendimize verebileceğimiz en büyük armağanın kendimizi bilmek, tanımak ve var etmek olduğunu, bilinçaltımızın bizi nasıl yönettiğini, anda ve sevgide kalmanın yaşamımızı nasıl değiştirdiğini, hastalıkları nasıl yenebileceğimizi,daha pek çok şeyi kendi yaşamından örnekler, hikayeler ve şiirlerle eğlenceli bir dille anlatıp, “dostumuz da düşmanımız da biziz, bizi bizden başka engelleyen yok, hayatla kavga etmek yerine onunla şarkı söyleyip dans edebiliriz, seçim sizin”, der ve şarkıya başlar.

YAN YOL

İSTANBUL, İkincikat-Stüdyo 27 Ekim 2018 20:30

Bunun için neleri göze aldınız? Neleri feda edersiniz? Nelerden vazgeçersiniz? Karanlık tarafa geçmek saliselik bir şey. Siz buna cesaret edebilir misiniz?
Hayatı boyunca başkalarının hikayesinin yan rolü olan kızın kendi hikayesinde başrol olma zamanı!

Ufak Tefek Cinayetler

İSTANBUL, Tiyatro Ak’la Kara – 27 Ekim 2018 20:30

Dünyaca ünlü, ödüllü yazar Eric – Emmanuel Schmitt’ten eşsiz bir tiyatro oyunu Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler, Tiyatro Ak’la Kara’da sahnelenecek.
Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler!
Gerçekleri, acı ve kara komediyle yoğurmuş bir oyun olan “Evlilikte Ufak Tefek Cinayetler”, hayatı tüm yönleriyle göze alabilme yürekliliğini gösterebilenlere “umut” vaat ediyor.

Yaşamaya Dair

İZMİR, Bostanlı Suat Taşer Tiyatrosu– 27 Ekim 2018 20:30

Genco Erkal’ın Nazım Hikmet tutkusunun yeni ürünü olan “Yaşamaya Dair” adlı müzikli gösterisi, sizler için sahnelenmeye devam ediyor.

Teftişör

İSTANBUL, KKM Gönül Ülkü ve Gazanfer Özcan Sahnesi,–  27 Ekim 2018 20:30

Gogol’ün müfettiş eseri yolundan çıkarılarak, bulaşık bir yer küreye uyarlanmıştır.”
“Zaman çizelgesinde askıda kalmış bir zaman…

Bir İnsanı Sevmekle Başlar Her Şey

İSTANBUL, Asmalı Sahne – 27 Ekim 2018 20:30

‘İşte o benim. Ben, sandallar içinde bir sandal, denizler içinde bir deniz, insanlar içinde bir
İnsan, Sait Faik.’
“Sivriada gecelerinden Burgazada’nın lodoslu sabahlarına, oradan yağmurlu bir gecede Atikali’ye, oradan şehrin yüreği Beyoğlu’na, efsanevi Haliç’e, hayatın hızlı yaşandığı Yorgiya’nın mahallesine, oradan Galata köprüsüne buram buram deniz ve edebiyat kokan  bir İstanbul ve öykü yolculuğu… Sait’in peşinde Sotiri, kalbinde Eleni, yanı başında Orhan Veli, düşlerinde Panço, bir elinde kalem kâğıt, bir elinde rakı kadehi, ayaklarının dibinde  kum, balık, martı ve gözlerinde insan sevgisi…Kara Kutu oyuncularıyla bir kez daha seyirciyle buluşuyor sevgili Sait Faik.”

Benim Adım Feuerbach 

İSTANBUL, Kadıköy cadde Bostan Kültür Merkezi – 27 Ekim 2018 20:30

Oyuncu, oyun kişisini yaratabilmek adına kendi derinliklerine ve yaşam bilgisine doğru dalışa geçer.

Yuva I Home

İSTANBUL, TOY İstanbul – 27 Ekim 2018 20:30 

“Kasetçalarımın pencereden uçup bir kelebeğin üzerine düşüşünü izledim. Her şey paramparça, her şey kırılmış.
“Gidecek hiçbir yerimiz yok bizim.
Hiç uyumayan bu yer, her şeyin yavaşladığını hissettiğimiz o bir saatin içinde, her türlü karşılaşmaya hazır, bekliyor. Yersiz yurtsuz, her şeyini geride bırakmış, buraya yabancı dört insan… Şu an buradalar. Yargılanmamak için. Hayaller için. Özgür bırakılmak için. Burası en şey yer değil miydi? Şey…
Yuva nedir? Neye denir?
Yaşadığımız ev? Doğduğumuz ülke? Barındığımız alan? Değişen enlem ve boylamlarımızla bitmeyen yuva arayışımız bir gün son bulabilir mi?

SUİT – Düğün Dündü Bugün Bugün

İSTANBUL, Profilo Kültür Merkezi Büyük Salon – 27 Ekim 2018 20:30

Peki ya “doğru insan” tam düğünden önce karşınıza çıkarsa? İşte bu sorular kahramanlarımızı içinden çıkılmaz gibi görünen sorunların, eğlenceli bir dolantının ortasına sürüklüyor, kahkahalarımızı tutamayacağımız bir dizi komik olay ustaca bir kurguyla sahneye taşınıyor…

Barut Fıçısı
İSTANBUL, Mall Of İstanbul MOİ Sahne – 27 Ekim 2018 20:30

İstanbul Halk Tiyatrosu, Barut Fıçısı’na dönmüş şehri ve insanlarını anlatan bu komediyi Balkanlar’dan alıp getiriyor. Dileğimiz ‘barut fıçısı’na dönmüş kendi ülkemizi ve şehrimizi anlatmak. Aramızdaki ve içimizdeki büyük gerginliklerle yüzleşebilmek ve komedi yoluyla gerilimleri biraz olsun gevşetebilmek. Her zamanki gibi toplumsal eleştiri, her zamanki gibi komedi. Ve her zamanki gibi “kırmadan dökmeden”.

Haber: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu