ETKİNLİKLERSERGİ

Tülin Serpen’den ‘Dönemler: Sanatta 60 Yıla Saygı’ Sergisi

Mine Sanat Galerisi DENEYSEL, sanatçı Tülin Serpen’in “Dönemler: Sanatta 60 Yıla Saygı” solo sergisini 7 – 24 Haziran 2023 tarihleri arasında izleyici ile buluşturuyor.

Sanatçı Tülin Serpen‘in 60 yılı aşkın sanat hayatında ürettiği çeşitli dönemlerine dair örnekler, “Dönemler: Sanatta 60 Yıla Saygı” sergisinde izleyici ile buluşuyor. Sanatsal üretimlerindeki derinlik ve çeşitlilik ile sanatçının geçirdiği yıllara saygı adına kurgulanan sergi, Serpen’in kariyeri boyunca geçirdiği farklı dönemler ve stili üzerine bir retrospektif sunacak.

Bedri Rahmi Eyüboğlu, Neşet Günal, Özdemir Altan`dan sanatsal eğitim alıp, uzun yıllar beraber çalışan Serpen, 60’lı yıllarda akademik desen ve resim çalışmaları, modelden çalışmalar, peyzaj ve natürmort ile başladığı sanatsal yolculuğunda, 70’lerin başında Sultanahmet Camii vitraylarından esinlenerek ürettiği bir seri ile zenginleştirdi. 70’lerin başında özgürlük, bağımsızlık, demokrasi, sosyalizm ruhunu taşıyan gençliğe olan sevgi ve fikirdaşlığı yazılı resimlerine yansıdı. Bu dönemde resimde iki boyutlu bir düzey olduğunu hatırlatmak için keskin çizgi ve renk planları ile gözün perspektif olarak derine gitmesini engelleyen resimler üretti. Serigrafi tekniğini resimlerinin bir elemanı olarak kullanmaya başlayan Serpen, fotoğraflardan alıntılar ve kolajlarını ipek baskı yöntemiyle farklı bir boyuta taşıdı. Bu serigrafiler, 1980’lere kadar süren bir dönemin simgesi oldu ve sanatçıyı çeşitli ödüllerle buluşturdu. 1982’de Aya İrini’de Günümüz Ressamları Sergisi’nde yer alan sanatçı, “Savaştan Döndüm 1” adlı çalışması ile Beyoğlu Sanat Galerisi’nde dikkat çekti. Bu eser, İstanbul Devlet Resim Heykel Müzesi tarafından satın alındı. Ayrıca Londra, İngiltere’deki Türk Sefareti Rezidansı’nda bir sergisi gerçekleşti.

Tülin Serpen “Dönemler: Sanatta 60 Yıla Saygı” sergisi açılış kokteyli 7 Haziran 2023, Çarşamba Günü, Saat 16:00 – 19:00 saatleri arasında Mine Sanat Galerisi DENEYSEL mekanında yapılacak.

Mine Sanat Galerisi DENEYSEL
Göztepe Mah. Bahariyeli Sok. Toprak Apt. No 37
Kadıköy / İST

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu