RESİMSANATTAN

Türk Ressamdan CHICAGO Polis Teşkilatı’na sürpriz hediye!

Ressam Nihat Evren Derman’ın, “Chicago Finest” isimli 70 x100 cm boyutlu tuval üzeri yağlıboya tablosu, Saint Patrick High School Mezunlar Derneği tarafından Chicago Polis Teşkilatı‘na hediye edildi.

Törende, özel davet ile çağrılan, Nihat Evren Derman‘ın yanısıra, Chicago Polis Vakfı Başkanı Dean Angelo Sr, Teşkilat Başkomiseri Tim Hawkins, Dominic Angelo ve Dean Angelo Jr. da hazır bulundu.

Tören sonrasında satışa sunulan tablonun takviminden elde edilecek gelirle, görev başında yaralanan ya da yaşamını yitirmiş polis memurlarının çocuklarına burs olarak verilmesi için fon oluşturuldu. Derman‘ın bu jestine karşılık Chicago Polisi Dominic Angelo ve ABD’li BM Temsilcisi Kemal Lukovac‘ın önderliğinde, ABD‘de yaşayanTürk çocuklarına destek amaçlı bir fon oluşturuldu.

Tören sonrası konuşan Chicago Polis Vakfı Başkanı Dean AngeloDerman‘ın imzasını taşıyan “Chicago’s Finest” adlı tablonun kendilerini son derece duygulandırdığını ve teşkilat koleksiyonunda gururla sergileyecekleri söyledi.

Derman ise, “Geçen yıl BM Temsilcisi Kemal Lukovac aracılığla Saint Patrick High School Mezunlar Derneği bana ulaştı. Kendi üslubumla Chicago Polis Teşkilatı‘nı anlatan bir çalışma yapmamı istediler. Tablomda Clark Street‘in güncel halini resmederken, polis arabalarının modellerinde ise 70‘ler sonu 80‘ler başına vurgu yapmak istedim. Bu eklektik ve anakronik kurguyla adeta Back to the Future etkisi yaratmaya çalıştım.Tablomun ikonografisinde ‘Polis teşkilatı geçmişten bugüne şehrin gerçek koruyucularıdır‘ dedi.

Sanatın gücünün herşeyin üstünde yer aldığını, sanatın evrenselliği ve birleştirici gücü ile iki farklı kıtayı ve farklı politik görüşleri bile bir araya getirmeyi amaçladıklarını belirten Derman, bir Türk sanatçısı olarak ABD‘de devlet yetkilileri tarafından ağırlanmasının kendisi adına gurur verici olduğunu söyledi.

Önümüzdeki yıllarda İlinois Jandarma Komutanlığı ve NASA için gerçekleştireceği projelerin temelini de attığını belirten Derman, Chicago Polis Vakfı Başkanı Başkanı Dean Angelo‘ya Chicago’s Finest yazılı Beşiktaş forması hediye ederken, Angelo da Derman‘a teşkilatın üniformasını ve rozetini hediye etti.

(http://www.nisantasihaber.com)

 

Etiketler

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı