SANATTANTİYATRO

Türkiye’de bir ilk: “İLK YARDIM TİYATROSU”

Doğa kazalarında, doğal afetler ve kaybolma gibi olaylarda yardıma ihtiyacı olan tüm canlılara gönüllülük esasıyla yardım elini uzatan AKUT Arama Kurtarma Derneği toplumu bilinçlendirme projelerine de aynı hızla devam ediyor.

İlk yardımın önemine dikkat çekmek amacıyla AKUT ve SEV iş birliği ile Türkiye’de ilk kez İlk Yardım Tiyatrosunu sahneledi.

AKUT, Sağlık ve Eğitim Vakfı iş birliği ile Türkiye’de ilk kez 10-14 yaş arasındaki çocukların ilk yardım konusundaki bilgisini arttırmak ve ilk yardımın önemine vurgu yapmak amacı ile ilk yardım tiyatrosu projesini hayata geçirdi. Mayıs ayında Üsküdar SEV Ortaokulu Çamlıca Kampüsü‘nde Türkiye’de ilk kez “İlk Yardım Tiyatrosu” oyunu sahnelendi, öğrenciler tarafından ilgiyle izlendi.

Toplumun bilinçlendirilmesi için de çalışmalarına devam eden AKUT herkesin bilmesi gereken, kimi zaman küçük bir müdahale ile hayat kurtaran ilk yardım konusunda özellikle küçük yaşlardan itibaren bir bilinç oluşmasını hedefliyor. AKUT, bu hedefle alanında uzman kişilerle İlk Yardım oyununu hazırladı. İlk yardım müdahalesine hakim, profesyonel 3 tiyatro oyuncusu ve AKUT eğitmeninden oluşan bir kadro ile yola çıkılan oyunun senaryosu ekranların sevilen yüzlerinden oyuncu Emre Şen tarafından yazıldı. Sağlık Bakanlığı ilk yardım eğitmenlerinin onayı ile hazırlanan projenin hazırlık süreci bir yıla yakın sürdü. Sahnelenen oyunda yardımlaşma, ilk yardımın önemi ve günlük hayata başımıza gelebilecek kaza ve acil durumlara doğru müdahalelere yer verildi.

Mayıs ayında ilk kez Üsküdar SEV Ortaokulu’nda sahnelenen ve iki seans oynanan oyunu öğrenciler öğretmenleri ile birlikte keyifle izledi. Oyun aracılığı ile kaza anında kazazedeye yardım edecek kişilerin nasıl hareket etmeleri gerektiği aktarıldı. Öğrenciler oyuna interaktif olarak katılırken birebir uygulama yapma imkanı da buldular. Temel ilk yardım desteği verilmeden önce 10-14 yaş gurubundaki çocukların yapabilecekleri, çevresel emniyetin sağlanması ve öncelikli olarak sağlık birimlerine haber verilmesi ile ilgili de bilgi aktarımında bulunuldu. Öğretici ve aynı zamanda eğlenceli de olan İlk Yardım oyunu sonunda öğrenciler ilk yardım ile ilgili birçok soru sordu. Çocuklara farkındalık kazandırmak için en etkili yollardan birinin tiyatro olduğu vurgulayan Üsküdar SEV İlköğretim Kurumları yöneticileri; “İlköğretim okulları kapsamında ülkemizde bir ilk olan ilkyardım tiyatrosu öğrencilerimiz ve öğretmenlerimiz tarafından ilgiyle izlendi. AKUT gönüllülerinin oyunda yer alması öğrencilere büyük fayda sağladı. İlk yardım tiyatrosunun tüm Türkiye’de öğrencilere ulaşmasını ve genç nesillerin hayat kurtaran ilk yardım uygulamasının önemini kavramalarını diliyoruz” dedi.

Türkiye’de ilk kez sahnelenen İlk Yardım oyunu küçük tavır değişiklikleri ile farklı yaş gruplarına hitap edecek şekilde kurgulanmış olup okul öncesi yaş grubu için de kukla gösterileriyle aktarılabilmektedir.

KÜNYE:

Yazar – Yönetmen: EMRE ŞEN

Oyuncular: EMRE ŞEN, TUĞBA BİRİNCİOĞLU, ONUR UYSAL

AKUT Eğitmeni: YEŞİM MELEK ŞEN

Başa dön tuşu