Genel

Üç Fidan ‘Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan, Hüseyin İnan’ Unutulmadı

İstanbul Kadıköy Cadde Bostan Kültür Merkezi’nde, 30 Haziran 2022 tarihine kadar açık kalacak “Bir Avuç Deniz Oldular” sergisinin açılışı yapıldı.

Sergi açılışına, Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı, Oğuz Kaan Salıcı, İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu, Deniz Gezmiş’in ağabeyi Bora Gezmiş, Hüseyin İnan’ın kardeşleri İrfan İnan ve Kamil İnan, avukatları Mükerrem Erdoğan, yoldaşları ve arkadaşları Hacı Tonak, Sarp Kuray, Celal Doğan, CHP İstanbul eski milletvekili ve il başkanı Berhan Şimşek, yazar-belgesel yönetmeni Nebil Özgentürk, ressam Bedri Baykam ile birlikte çok sayıda gazeteci katıldı.

Sergi açılışı ve serginin gezilmesinden sonra, bütün konuklar, Caddebostan Kültür Merkezin’den canlı yayınlanan Serkan Asker’in hazırlayıp sunduğu “Görkemli Hatırılar, Bir Avuç Deniz Oldular” özel yayınına geçtiler. Akşam 20.00’de başlayan yayın, kesintisiz altı saat ‘Üç Fidan’ın idam edildiği saate kadar sürdü. Yayın, ‘Üç Fidan’a saygı duruşu ile son buldu. Yayına konuşmacı olarak, Bora Gezmiş, Nebil Özgentürk, Mükerrem Erdoğan, Celal Doğan, Hacı Tonak, Sarp Kuray, Şerdil Dara Odabaşı katıldı. CKM’de yapılan canlı yayına sanatçılar Selda Bağcan, Hüseyin Turan türküleriyle katıldılar.

Üç Fidan’ın idam edilişinin 50. Yılında, 6 Mayıs 2022 günü Ankara Karşıya Mezarlığında da mezarları başında anıldı.

6 Mayıs 2022 akşam İstanbul Cemal Reşit Rey Konser Salonunda, Deniz Gezmiş Bağımsızlık ve Özgürlük Vakfı ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi tarafından hazırlanan 50. Yıl Anma programı düzenlendi.

Sunay Akın’ın anlatımı ve sunumu ile hazırlanan anma programında Moğollar, Bulutsuzluk Özlemi, Hüseyin Turan, Cengiz Özkan, Yasemin Göksu, Özgür Kıyat sahne aldı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu konuşma yaptı. “Türkiye’nin 68’i: Denizlere Çıkan Sokaklar” kitabı koordinatörü Rıdvan Akar, Deniz Gezmiş’in arkadaşları Hacı Tonak ve Hasan Ataol ile Deniz Gezmiş Bağımsızlık ve Özgürlük Vakfı yönetim kurulu üyesi Damla Gezmiş de anma gecesinde birer konuşma yaparak, “Denizlerle” olan anılarını paylaştı.

Cemal Reşit Rey Konser Salonunda yapılan anma programına geniş bir katılım vardı. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Belediye Meclis üyeler, CHP ilçe başkanları, Eski Bakan Masum Türker, Meryem Göktepe, Bengi Başer, Emel Korkmaz, Gürkan Korkmaz, Bedri Baykam, Nazım Alpman, Celal Ülgen katılanlar arasındaydı.

Anma programı, Sunay Akın’ın ve konukların anlatımları, sanatçıların türküleri ile tamamlanırken, anma programı sonrası tüm katılımcılara Deniz Gezmiş Bağımsızlık ve Özgürlük Vakfı tarafından plaket takdim edildi.

Haber-Fotoğraf-Video: Nasuh Bektaş  

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu