ETKİNLİKLERSERGİ

‘Umut’ Temalı Sergi Elgiz Müzesi’nde

Çocukları odağına alan “Umut” temalı sergi 5 Mayıs – 4 Temmuz tarihleri arasında Elgiz Müzesi’nde gezilebilir.

“Ben, olanla olabilecek arasındaki köprüyüm. Ben neyim?” sergisi, çocukluktan yetişkinliğe uzanan yolculukta kaybolan merak ve umudu, yeniden keşfetmeye bir bilmece olarak tasarlanan ismiyle başlıyor.

Bilmeceler; cevabı bulmak için yapılan kelime oyunları, imgeler kullanılan mantık bulmacaları veya zeka oyunlarıdır. Serginin ismi olan bu bilmece ise, insan deneyiminin özüne hitap etmek ve bizi olasılıklar, merak ve umut dünyasına çekmek üzerine kurgulandı. Elgiz Koleksiyonu’ndaki eserlerden bu anlayış çerçevesinde oluşturulan seçki ile sergi, bir dizi görsel ve sözlü bilmecenin iç içe geçtiği, katılımcılığı odağına alan, performanslarla desteklenen, bir deneyim alanı olarak tasarlandı.

Çocuklar olarak dünyaya sınırsız bir merakla yaklaşırız, sorular sorarız, çevremizi keşfederiz ve sonsuz olasılıklar hayal ederiz. Büyüdükçe, genellikle ne olabileceğinden çok ne olduğuna odaklanırız. Çocuklar, hayatı da sergi gibi bir tür macera olarak görürken, sanat eserleri yetişkinliğe benzer çok katmanlı bir doğayı içlerinde barındırırlar. Büyüdükçe gelen yeni sorumluluk katmanları, merak duygumuzla ve dünyayı yeni gözlerle görme yeteneğimizle olan bağlantımızı kaybetmemize neden olabilir. Yine de her katmanın kendine özgü renkleri ve deneyimleri vardır.

“Ben, olanla olabilecek arasındaki köprüyüm. Ben neyim?”, özünde, çocukluğu ve onun yeni fikirler arama, yeni sınırlar keşfetme cesaretini kutlarken, yetişkinlere de çocukluktan nasıl öğrenebileceğini deneyimleme alanı sunuyor. Bu sergideki sanat eserleri, merak ve keşfetme duygusunun hala içimizde olduğunu ve yeniden keşfedilmeyi beklediğinin bir hatırlatıcısı olarak seçildi. Guillermo Mora’nın “Sadece Senin ve Benim Aramda” enstalasyonu ile serginin de ismi olan bilmecedeki köprünün bir yansımasından geçerek başlayan yolculuk; yaratıcı düşünme, yeni fikirler keşfetme ve dünyayı farklı şekilde görebilmek için bir meydan okumadır.

Birden çok olumsuz gerçekliği deneyimlediğimiz, iklim değişikliğinden, sosyal adaletsizliğe ve çok daha fazlasına uzanan bu olumsuzluklar içerisinde, güçsüz, yalnız ve cesaretsiz hissetmek her zamankinden kolay. Ancak bu sergideki eserler bize hatırlatıyor ki hepimizin hayal etmekten başlayan olumlu bir etki yaratma gücü var. Daha sürdürülebilir ve eşitlikçi bir gelecek için birlikte çalışma, hayallerimizi mükemmeliyet zorunluluğu hissetmeden gerçekleştirme, ve kolektif dayanıklılık ve yenilenme kapasitemizi ileriye taşıyacak umut gibi bir çocuksu ruhu kucaklama gücüne sahibiz. Türkiye Cumhuriyeti’nin 100. yılını kutlarken çocuklarla birlikte umuda sarılmayı ve aydınlık bir geleceği karşılamayı hayal ediyoruz.

Elgiz Müzesi’ndeki bu serginin izleyici kurgusu çocuk ve yetişkini iki farklı perspektiften ele alır. Serginin admdan alana sızan bilmeceler serisi çocuklar için bir masaldaki ekmek kırıntıları gibi ipuçları bırakırken; yetişkinler için sorunlara yeni yaklaşımlar getirmenin anahtarları gibi kurgulanmıştır. Resim ve heykellerin ötesinde, grafitiden, interaktif oyunlara uzanan performanslarla sergi izleyiciyi bir parçası haline getirirken, insan ruhunun neşesi, keşfetmenin gücü, merak ve umut sergi boyunca geniş bir çerçevede deneyimlenmeye açılıyor. Serginin küratörlüğünü gerçekleştiren iki genç küratör, bu serginin önümüzde uzanan sınırsız olasılıkları yeniden keşfetmeniz ve merak duygusunun getirdiği neşeyi hatırlamanız için size ilham vereceğini umut ediyor.

Küratörler: Y. Melike Yürekli ve Ecem Naz Çakır

Seçkide yer alan eserlerin sanatçıları; Rahmi Aksungur, Mustafa Ata, Bashir Borlakov, Ramazan Can, Ergin Çavuşoğlu, Stephan Dean, Yücel Dönmez, Seda Hepsev, Mustafa Karyağdı, İbrahim Koç, Micheal Lin, Guillermo Mora, Bahar Oganer, Ozan Oganer, Gü1 İclal Öner, Derya Özparlak, Abdurrahman Öztoprak, Marc Quinn, Bruno Peinado, Lisa Ruyter, Yurdanur Şentürk, Jack Vanarsky, Won Ju Lim, Yiğit Yazıcı, Pınar Yoldaş, Şenol Yorozlu. Davet edilen konuk sanatçılar: Hilal Ç. Arapoğlu, Levent Ayata, Leo Lunatic ve İpek Yücesoy. Çocuklar için yaratılan etkileşim alanında yer verilmek üzere çocuk yetenek Dora Özyurt.

Elgiz Müzesi
Beybi Giz Plaza Maslak – İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu