SANATTANTİYATRO

Usta oyuncu ‘Münir Özkul’, ‘Ses Tiyatrosu’nda anıldı.

Usta oyuncu Münir Özkul, Ses Tiyatrosunda düzenlenen etkinlikle anıldı.

Usta oyuncu Münir Özkul, 5 Ocak 2018‘de hayata gözlerini yummuştu. Ferhan Şensoy, geçirdiği ameliyat nedeniyle, Münir Özkul‘un cenazesine katılamamıştı. Şensoy, o tarihte 14 Mart’ta Ses Tiyatrosu’nda bir anma töreni düzenleneceğini açıklamıştı.

Münir Özkul, geleneksel tiyatrodan yetişmiş bir oyuncuydu. Orta oyunu ve Tulûat sanatının son temsilcisi İsmail Dümbüllü‘den kavuğu devralmıştı. Münir Özkul da yıllarca beraber çalıştığı Ferhan Şensoy‘a kavuğu devretti. Ferhan Şensoy da yine Orta Oyuncularından olan Rasim Öztekin‘e kavuğu devretti.

Ses Tiyatrosu bu nedenle Münir Özkul için de çok önemli bir mekândı. Anma gecesinde Münir Özkul’un rol aldığı tiyatrolardan oluşan bir belgesel gösterimi yapıldı. Münir Özkul, Erol Günaydın, Ferhan Şensoy ve Rasim Öztekin yıllarca birçok oyunda birlikte çalıştılar. Belgeselde bu oyunlardan kısa hatırlatmalar yapıldı.

Anma gecesinde Usta Oyuncu Ferhan Şensoy açılış konuşması yaptı. Münir Özkul’un sanat hayatını anlatan Ferhan Şensoy, kavuk devrinin nasıl olduğunu anlattı. Ferhan Şensoy’un anma gecesinde çok duygu dolu olduğu görüldü.

Gecede Münir Özkul’un kızı Güner Özkul konuştu. Yeşilçam’ın büyük ismi İlyas Salman, ‘büyük insanları sözlerle anlatmaya gerek yok’ dedi. Ahmed Arif‘den “Vay Kurban” şiirini okudu.

Ayrıca kavuğun son sahibi Rasim Öztekin de bir konuşma yaptı. Usta oyuncu Müjdat Gezen geceye katılamadığı için bir video ile mesajını iletti.

Geceye ayrıca, Münir Özkul’un eski eşi Suna Selen, Orhan Aydın, Celal Belgil, Derya Baykal ve birçok sanatçı katıldı.

Haber- Video- Fotoğraf: Nasuh Bektaş

Başa dön tuşu