SANATTAN

Warhol’un iki eserine 151 milyon dolar

[quote_left author=””]New York’taki Christie’s müzayedesinde 853 milyon dolarlık satışla tüm zamanların rekoru kırıldı. Andy Warhol’un 1963 yılında yaptığı ‘Elvis Üçlemesi’ 81 milyon 900 bin dolara, 1966 yılı eseri ‘Dört Marlon’ ise 69 milyon 600 bin dolara alıcı buldu.[/quote_left]

NEW YORK (AA) – ABD ‘nin New York kentinde, Christie’s Müzayede Evi’nin yaptığı müzayedenin yıldızı, iki eseri 151 milyon dolara satılan Amerikalı pop art sanatçısı Andy Warhol oldu.
Christie’s’in ‘Çağdaş Sanat ve Savaş Sonrası Sanat’ müzayedesi New York’ta yapıldı. Christie’s yetkililerinin verdiği bilgiye göre, 42 ülkeden yaklaşık 500 koleksiyonerin katıldığı açık artırmada, toplam 853 milyon dolarlık sanat eseri satılırken, bir seferde bugüne kadar elde edilen en yüksek rakama ulaşıldı. Christie’s mayısta gerçekleştirdiği müzayedede 745 milyon dolarlık çağdaş sanat eseri satmıştı.
Müzayedenin ardından basına açıklamada bulunan Christie’s DünyaBaşkanı Brett Gorvy, “Bu rakam, bizim bugüne kadarki en yüksek rakamımız. Bu akşam birçok yeni açık artırmacı gördük, Ortadoğu ‘dan, Asya’dan, Avrupa ‘dan. Ancak hala en büyük alıcılar Amerika’dan” diye konuştu.
Andy Warhol’un 1963 yılında yaptığı ‘Elvis Üçlemesi’ 81 milyon 900 bin dolara, 1966 yılı eseri ‘Dört Marlon’ ise 69 milyon 600 bin dolara alıcı buldu.
Müzayedede, Willem De Kooning’nin Clamdigger adlı 1972 yapımı bronz heykeli 29 milyon 200 bin, Cy Twombly’nin isimsiz resmi 69 milyon 600 bin dolara satıldı.
Gecede ayrıca, Francis Bacon’un ‘Oturan Figür’ü 45 milyon dolara alıcı bulurken, Ed Ruscha’nın ‘Smash’ adlı yağlı boya eseri 30 milyon 400 bin dolara yeni sahibine gitti.
Christie’s ve Sotheby’s’in New York’taki müzayede evlerinin yaklaşık 2 haftadır devam eden sonbahar açık artırmalarında da şu ana kadar yaklaşık 2 milyar dolarlık sanat eseri satıldı.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

BU HABERLER DE İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı