ETKİNLİKLER

Yeditepe Bieanali Başladı

T.C. Cumhurbaşkanlığı himayelerinde, Fatih Belediyesi ve Klasik Türk Sanatları Vakfı iş birliği ile bu yıl ikincisi düzenlenen Yeditepe Bieanali başladı.
‘Çerçeve’ fikrini temel alan, ‘Çerçeve İçi – Çerçeve Dışı’ temasıyla yola çıkan II. Yeditepe Bienali, 7 Mart’a kadar iki ay boyunca sanatseverlerin ziyaretine açık olacak.
Bienal, İstanbul’la özdeşleşmiş dört ayrı mekânda, 226 sanatçıya ait 282 esere ev sahipliği yapacak.

Bu yıl ikincisi düzenlenen Bienal’in küratörlüğünü, Münih’te bulunan Haus der Kunst Müzesi’nin Sanatçılar Kurumu Başkanı Berkan Karpat üstlendi. Bienal’in temasının “Çerçeve İçi Çerçeve Dışı” olarak belirlendiğini ifade eden Karpat, Avrupa lisanlarında ‘çerçeve’ kelimesine karşılık gelen kelimelerin çoğunlukla ‘sınırlılık’ anlamı taşıdığına dikkat çektikten sonra şöyle devam etti: “Türkçe’de çerçevenin böyle bir anlamı olduğunu söylemek zor. Esasen çerçeve, bizde ‘daire’nin görece yeni bir kullanımı. Evvelce ‘bir şey dairesinde’ diye konuştuğumuzdaki anlamı şimdilerde çerçeveye taşımışız gi̇bi̇ görünüyor. Bu yüzden de ‘çerçeve’, sınırlama ve kısıtlamadan ziyade, bir ilişkiler ağına ve buna bağlı olarak bir hürleşmeye işaret ediyor.”

Bu bakış açısıyla yola çıkan 2. Yeditepe Bienali, sanatseverleri çerçevenin hem içine hem de dışına bakmaya, Küratör Berkan Karpat’ın ifadesiyle “içerde kaybettiklerimizi dışarıda aramanın sonuçlarına” ilişkin soruları da bir kez daha sormaya davet ediyor.

DÖRT FARKLI MEKAN

Seçilen mekanlar konusundaki hassasiyete özellikle dikkat çeken Fatih Belediye Başkanı Mehmet Ergün Turan, sergi mekanlarının klasikten çağdaşa kademeli olarak açılacağını ve ilk adımın da Süleymaniye Külliyesi içinde bulunan restorasyonu devam eden Darüzziyafe ile atılacağını ifade etti. Nuruosmaniye Mahzen ve Yedikule Hisarı’nın da tarihi ve büyüleyici atmosferleriyle sergiye büyük değer kattığını belirten Turan, Bienal’in en genç ve dijital mekanının ise Cam Küp Galeri olacağını ifade etti. Bineal’de sergilenen eserler, tek tek bulundukları mekanlarda ziyaret edilebileceği gi̇bi, Fatih Cam Küp Galeri’de etkinliğe katılan tüm eser ve mekanlar dijital olarak da gezilebilecek.

“Çerçeve İçi Çerçeve Dışı” temasıyla yola çıkan, sanatseverleri çerçevenin hem içine hem de dışına bakmaya çağıran 2. Yeditepe Bienali, içeride kaybettiğimizi dışarıda aramanın sonuçlarına ilişkin soruları, Batı’nın anlam dünyasının çerçeve ile ilişkisini ve oluşturduğu çelişkiyi gelenekli sanatlarımızın kendi estetik ve kültür enstrümanlarıyla birlikte tartışıyor.

http://yeditepebienali.com/sanatcilar

Yeditepe Bieanali

 

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı