SANATTAN

Yeni AKM nasıl olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın “İhtişamlı bir opera binası yapacağız” dediği Atatürk Kültür Merkezi, Kültür Bakanlığı’na devredildi. 

Hürriyet’ten Ömer Erbil‘in haberine göre 1/5000 Ölçekli Nazım İmar Planı’nda AKM ve çevresi ‘Özel Proje Alanı’ ilan edildi ve Maliye Hazinesi ile İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) ait parseller birleştirildi. Şehir Plancısı Mehmet Mustafa Tural tarafından hazırlanan plan değişikliği İBB, Beyoğlu Belediyesi ile Beyoğlu bölgesine bakan İstanbul 2 Numaralı Koruma Kurulu’na gönderildi. Plan değişikliği ile birlikte AKM’nin tescilinin de kaldırılacağı belirtiliyor.

Yeni hazırlanan 1/1000 ölçekli Uygulama İmar Planı’na göre tüm parseller Kültürel Tesis Alanı olarak belirlendi. Gezi Pastanesi’nin bahçesi, dolmuş durakları, katlı otopark ve Libya konsolosluğunun bir kısmı yeni yapılacak AKM’ye dahil ediliyor.

Plan notları şöyle:

Opera, tiyatro, sinema, konser, sergi, konferans, kongre salonları ile kütüphane, müze, sanat galerisi gibi tesisler ile bunlara hizmet edecek kafe, restoran gibi ticari üniteler yer alabilir.

Konsolosluk arazisinde imar planı hükümleri geçerlidir. Bu alan imar uygulaması ile ruhsatlandırılacak.

Kültürel tesis alanında yapılaşma koşulları Kültür Varlıklarını Koruma Kurulu’nca belirlenecek.

Kültür Merkezi projesinin uygulaması kurulca onaylanacak projeler doğrultusunda yapılacak. Planlama alanında her türlü hafriyat, ilgili müze denetiminde yapılacak. Kurul izni olmadan kazı yapılmayacak.

Plan değişikliği onama sınırı içinde yeraltı ve yerüstünde otopark ile yeraltı toplu taşıma istasyonunun çıkış platformu yapılabilir.

AKM’nin yerine yapılacağı iddia edilen proje

9 YILDIR ÇİVİ ÇAKILMADI

Daha önce onarılması gündeme gelen AKM’ye 9 yıldır çivi dahi çakılmayarak adeta çürümeye bırakıldı.

Tarihi kültür merkezinin yıkılması sık sık gündeme geldi. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 12 Haziran 2017’de sanatçılarla buluştuğu iftar programında “AKM’nin yıkılıp yerine yeni ve ihtişamlı bir opera binası yapılacağını” açıklamıştı.

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı