SANATTAN

‘Yerden çıkan hafif bir yükselti’

Hera Büyüktaşcıyan, ‘Yerden çıkan hafif bir yükselti’ adlı yerleştirmesini ArkeoPark’ta sergiliyor.

İstanbul Kalkınma Ajansı (İKA) tarafından desteklenen “Çağdaş Yaratıcılık İç in Geçmişin İzleri: Kentsel Arkeoloji ve Küçü kyalı ArkeoPark” programının misafir sanatçısı Hera Büyüktaşcıyan, “Yerden çıkan hafif bir yükselti” adlı yerleştirme çalışmasını İstanbul Küçü kyalı ArkeoPark’ta sergiliyor. Proje 30 Temmuz’a dek yer alacak.

ArkeoPark, Anadolu yakasının bilimsel kazı yürütülen önemli bir arkeolojik alanı olarak, bir dönem Prens Adaları’nda sürgün edilmiş Konstantinopolis Patriği İgnatius (M.S. 847- 857 ve 867- 877) tarafından 9’uncu yüzyılın ikinci yarısında inşa ettirildiği tahmin edilen manastır kompleksini içeriyor. Yapı kalıntıları, bugün yoğun bir kentsel yerleşim ve nüfus tarafından çevrelenmiş bulunuyor.

Hayali bir yaratık

Sanatçının eseri, hayali bir yaratık kurgusuyla ayaklarımızın altında yatan bilinmeyen tarihe işaret ediyor. Söz konusu varlık, kaybolmuş kent ve mekân belleğini biriktirerek, görünmez bir dünyada yaşıyor ve ancak unutulmuş olanı hatırlatmak üzere ortaya çıkıyor. Proje, izleyiciyi zamanın ötesine geçmiş bu hayali yaratığı barındıran, Patrik Ignatius’un sürgün edildiği adaların zaman denizi ile bugünün dalgalarını birleştiren Satyros Manastırı sarnıcını keşfetmeye davet ediyor.

Küçükyalı Arkeolojik Parkı
Çınar Mah. Maltepe/İstanbul

Başa dön tuşu