SANATTANTİYATRO

‘Yüz Yılın Evi’ MAXIM GORKI Tiyatrosu’nda!

Yazar / yönetmen / oyuncu Yeşim Özsoy’un yazar / akademisyen / dramaturg Ferdi Çetin ile birlikte yazdığı ve kendi aile geçmişine, gerçeği ve kurguyu iç içe harmanlayarak baktığı bir tasarımla oluşturulan GalataPerform’un yeni oyunu Yüz Yılın Evi 19-20 Ekim tarihlerinde Savaş ya da Barış Festivali (War or Peace)  kapsamında Berlin Maxim Gorki Tiyatrosu’nda prömiyer yaptı.

Yarı otobiyografik ve gerçek ile kurgunun iç içe geçtiği oyunun müziklerini Kıvanç Sarıkuş yapıyor. Sarıkuş aynı zamanda canlı performansıyla Yeşim Özsoy’un tek kişilik performansına da eşlik ediyor. Video tasarımını Melisa Önel, ışık tasarımını ise Ayşe Ayter’in yaptığı Yüz Yılın Evi’nin Almanya prömiyerinin ardından Türkiye prömiyeri 30 Kasım-1 Aralık tarihlerinde 22. İstanbul Tiyatro Festivali’nde olacak.

Oyun, eski bir konağın; İbrahim Ethem Efendi Konağı’nın kişisel tarihsel yolculuğunda müzik-video-hikaye anlatımıyla bütünsel olmayan, tek olmayan bir tarih kurgusuna işaret eder. Konakta yaşayan Anneanne, eşyalar, anlatılan kişiler, mekanlar, hayvanlar, şeylerin hepsi, kendi sesinden kendilerini anlatırlar. Oyun, onların hikayeleri yoluyla ulus kavramlarının, tek tarih, tek millet, tek din kısacası teklik ve orijin kavramının sorgulandığı bir Konak ve detaylarıyla seyirciyi baş başa bırakır. Konak, bu anlamda, üst üste binmiş hikaye ve zamanların bir araya geldiği temsili bir alandır.

Geldiğimiz noktadan geçmişe bakmak mümkün müdür? Ne kadar ilerledik ve neye yaradı? İlerledik mi? Geriye gitmek mümkün mü? Gerisi nedir? Orada da var olmak mümkün müdür bu saatten sonra? Yıktıklarımızın yerine ne koyduk? Bir şeyler koyabildik mi? Yoksa sadece bir buldozerin hafızasında mı yaşıyoruz artık?

Yazan: Yeşim Özsoy, Ferdi Çetin

Yöneten ve Oynayan: Yeşim Özsoy

Müzik ve Canlı Performans: Kıvanç Sarıkuş

Video Tasarımı: Melisa Önel

Işık Tasarımı ve Teknik Koordinasyon: Ayşe Ayter

Ses ve Işık Kumanda: Hasan Hakan Yılmaz

Proje Asistanı: Nilay Yerebasmaz

Belgesel Videosunun Katılımcıları: Yeşim Özsoy, Turan Necdet Özcan

Konak Videosunun Oyuncuları: Elif Ongan Tekçe, Sanem Öge, Emir Politi, Yaman Ceri, Kıvanç Sarıkuş

Görüntü Yönetmeni: Arda Yıldıran

Kamera Asistanları: Hasan Öztaş, Uğurcan Tüzel

Seslendirme Oyuncuları: Katayoun Momtaheni, Karin Ataoğlu, Nükhet Akkaya, Elif Ongan Tekçe, Enginay Gültekin, Ayşe Lebriz Berkem, Yeşim Özsoy

Video Çekim Asistanları: Gizay Akdoğan, Senem Birlik

Teşekkürler: Cankız Şanal, Sema Özsoy, Yücel Kültür Vakfı

Yüz Yılın Evi, Perili Evler (Haunted Houses) üst başlığıyla ulus kavramı üzerine GalataPerform (Türkiye), The Red House Centre for Culture and Debate (Bulgaristan), Experimental Stage/-1 (Yunanistan), Theater Neumarkt (İsviçre) ve Studio Я / Maxim Gorki Theatre (Almanya) ortaklığında; War or Peace: Crossroads of History 1918-2018 (Savaş veya Barış: Tarihin Kesişmeleri 1918-2018) Festivali kapsamında geliştirilmiş ve Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından da desteklenmiş olan çokuluslu bir prodüksiyonda yer alıyor.

Başa dön tuşu