RESİMSANATTAN

Çernobil’den Geriye Kalanlar Bu Sergide

Ertuğrul Akyüz, “Eden Blur” başlıklı sergisinde insan ile doğa ilişkisini, geri kazanım ve yeniden oluşum sürecindeki Çernobil bölgesi gözlemleri üzerinden irdeliyor. 

Ertuğrul Akyüz‘ün “Eden Blur” başlıklı sergisinde izleyici, Çernobil felaketi sonrası terkedilen bölge doğasının ‘yapıbozumu’ izdüşümlerini yansıtan eserlerle birlikte kalıplarını da görmek, teknik, kök ve öncül takibi yapabiliyor.

Serginin küratörü Sinan Eren Erk serginin çerçevesini “Ertuğrul Akyüz Eden Blur adını verdiği bu sergide, tarihin en büyük felaketlerinden birini temel alarak insan ve doğa arasındaki sorunlu ilişkiyi yeniden tanımlıyor. İnsanın güç istencinin sınırlarını, sahip olma takıntısını ve dönüp dolaşıp sonunda kendine zarar veren umursamazlığını, akıbetini yıllar sonra bizzat gidip gördüğü, burnumuzun dibindeki bir trajedinin izlerinde arıyor. Sanatçı, bu seriyi oluşturan tüm eserlerinde, insanın kendine yenilerek, heyecan ve hırsla ortaya attığı büyük vaatlerin kırılganlığını; doğanın sakin, aceleden uzak ve tarafsız bilgeliğiyle karşı karşıya getiriyor.” ifadeleriyle özetliyor.

Ertuğrul Akyüz’ün kişisel sergisi Eden Blur 28 Şubat’a kadar Piramid Sanat’ta izlenebilir.

Piramid Sanat
Feridiye Cad. No:25 Taksim/İstanbul

Giriş ücretsizdir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu