ETKİNLİKLERSERGİ

Görüntü Sanat Galerisi Resim Sergisi – Beşir Bayar “Uzak Yer”

Görüntü Sanat Galerisi, Beşir Bayar’ın mekan/figür ilişkisini irdelediği eserlerini; “Uzak Yer” sergisi ile sanatseverlere sunuyor.
Beşir Bayar’ın ‘Uzak Yer’ başlıklı sergisi  15 Kasım – 04 Aralık 2019 tarihleri arasında Görüntü Sanat Galerisi’nde…

Beşir Bayar’ın “Denemeler Serisi” olarak adlandırdığı son dönem resimleri, kurgusal mekânlardan oluşuyor. Antik felsefeden günümüze değin irdelenen kavramlardan biri olan mekân olgusu, Bayar’ın resimlerinde ana imge olarak ön plana çıkıyor. Mekân ile ilişkili olan uzay, yer, kâinat ve boşluk gibi kavramlar sanatın farklı disiplinlerinde temel bir tema olarak ele alınıyor.

2019 Kırmızı Alan, Tuval Üzerine Karışık Teknik, 90×110 cm

Beşir Bayar “Denemeler Serisi” ile kurguladığı mekânsal resimlerinde, kâğıt vb. malzemeler ile birlikte boyayı kullanarak biçimsel denemelerle kendi sorunsalını çözüyor. “Uzak Yer” başlıklı sergisindeki resimlerde ışık hüzmesi, bireyin mekan aidiyeti, bilinçaltı gibi yüzey seviyesinden aşağıda kalan yeraltı kent girişleri, dikey olarak yeryüzüne saplanan ve ötesine engel koyan çizgiler ile çizgilerden sızan kontrast bir parlaklık resmin temel kurgu ögelerdir. İnsanlar, asırlardır mekânla ilişkilerini sorgulamaktadır. İnsan tüm göçlerde mekâna anılar, izler bırakır. Sanatçının resimlerindeki figürlerin durağanlığı insan-mekân birlikteliğini sorgulatmaktadır. Resimlerdeki figürler arası öyküsel uyumsuzluklar ve farklı perspektif açılarının kullanılması resme hareket kazandırmaktadır. Sanatçı, belleğimizde ötelediğimiz, bilinçaltına attığımız yaşantıları resimlerine yeraltı kentleri olarak taşımaktadır. Yer altı imgesi, bireydeki geleceğin karanlık yüzüdür. Resmin yüzeyine boya ve kâğıt ile oluşturulan katmanlar mekânın geçmişten günümüze gelen sahiplerini ve yapılarını temsil etmektedir. Tüm bu katmanlar sonucunda mekândaki devinim ve dinginlik, figür ile nesneler (yapılar) arasındaki katmanlar örüntüsü oluşturmaktadır.

2019 Sarı Alan, Tuval Üzerine Karışık Teknik, 90×110 cm

“Uzak Yer” Sergisinin odağında; mekânın insan üzerinde etkisi ile figürün mekân üzerinde ki etkisi birlikte irdeleniyor.

Sergi, 15 Kasım – 04 Aralık 2019 tarihleri arasında Görüntü Sanat Galerisi’nde izlenebilir.

Görüntü Sanat Galerisi
Yeni Baraj Mah. 68001 Sk. Gülek Plaza Sitesi A Blok
Seyhan/ADANA

Etiketler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı
Kapalı